Cкладність маршрутів

Ми поділили всі свої маршрути на 4 групи за рівнем складності:

  • Легкий
  • Середній
  • Вище середнього
  • Важкий

Для цього ми враховуємо скільки днів треба йти, скільки кілометрів пройти та загальний набір висоти (у поході спуски чергуються з підйомами, а тому має значення сума перепадів висот всіх ділянок, де набирається висота).

Це потрібно для того, щоб похід не перетворився на нестерпне випробування. Потрібно адекватно оцінити свою фізичну підготовку та обрати маршрут із відповідним рівнем складності. Якщо сумніваєтесь – звертайтесь і ми допоможемо обрати.


ЛЕГКИЙ

Тривалість: до 3-х днів. Можливі ночівлі у будинку.

Довжина: загалом не більше 25 км (в середньому 8 км/день).

Набір висоти: не більше 1000 м. Можливі радіальні підйоми (без рюкзаків).

Попередня підготовка і досвід: не потрібні. 

Маршрути легкого рівня підходять будь-якій людині зі звичайними фізичними даними, без значних порушень здоров’я. Також підходять для дітей.

СЕРЕДНІЙ

Тривалість: до 4-х днів.

Довжина: не більше 40 км (в середньому 10 км/день).

Набір висоти: не більше 2000 м.

Попередня підготовка і досвід: не потрібні.

Похід середнього рівня складності вимагає більшої витривалості, але також доступні більшості людей. За кілька тижнів до походу рекомендуємо більше ходити, підійматися сходами, присідати.

Якщо ви ніколи не ходили у похід – почніть із маршруту легкого чи середнього рівня складності.

ВИЩЕ СЕРЕДНЬОГО

Тривалість: до 6 днів.

Довжина: до 65 км (в середньому 10-12 км/день).

Набір висоти: до 3500 м.

Попередня підготовка і досвід: бажані.

Для комфортного проходження маршрутів вище середнього рівня складності бажано збільшити фізичні навантаження за два тижні до початку.

Втім, такий маршрут доступний будь-якій фізично здоровій людині. Легше буде тому, хто вже має досвід тривалого перебування у горах.

ВАЖКИЙ

Тривалість: від 6 днів. Можливі днювання (одноденний відпочинок).

Довжина: більше 65 км (в середньому 12-15 км/день).

Набір висоти: більше 3500 м.

Попередня підготовка і досвід: потрібні.

За декілька тижнів до походу слід приділити увагу своєму харчуванню та фізичній формі. Біг, швидка хода, катання на велосипеді, присідання – допоможуть вашим ногам, серцю та дихальній системі. 

Щоб піти у похід важкого рівня складності, потрібно мати досвід походів або чітке розуміння власної фізичної витривалості.

ІНШІ ФАКТОРИ СКЛАДНОСТІ

Зверніть увагу: описані рівні складності є нашою суб’єктивною узагальненою оцінкою. Ми орієнтувалися на спостереження за учасниками походів – їхнім фізичним станом та загальним настроєм. Ми також врахували особливості ландшафту регіонів та наявність важкопрохідних ділянок.

У поході ви будете не одні, тому потрібно підлаштовуватися під середній темп групи. В середньому швидкість групи з 8 учасників 3-4 км/год по рівній поверхні, 2-3 км/год при спуску та 1-2 км/год на підйомі. Чим більша група, тим швидкість пересування буде меншою, та навпаки.

Чим триваліший похід, тим важчий буде рюкзак, який вам доведеться нести самому. Середня вага зібраного рюкзака у 3-денному поході 8-11 кг. У 6-денному поході: 16 кг для чоловіків та 12 кг для жінок.

При погіршенні погодних умов (дощ, вітер) будь-яка ділянка маршруту буде здаватися вдвічі важчою. В поході слід бути готовим до того, що погода може бути поганою весь час, краєвиди залишаться за хмарами та туманом, а бажання вдягти сухий одяг буде сильніший за будь-що на світі. В такі моменти важливішою є не фізична сила, а психологічний настрій.

Для більшості маршрутів по Українських Карпатах попереднє тренування не потрібне. Однак, якщо ви мало рухаєтесь у повсякденному житті, рекомендуємо збільшити фізичне навантаження за місяць до старту. Будь-яка активність підійде для того, щоб не було різкої зміни кількості фізичних навантажень на організм. Бігайте, катайтеся на велосипеді, стрибайте, присідайте чи просто ходіть пішки на роботу. 

Піші багатоденні походи всіх рівнів складності вимагають однакового базового спорядження, перелік якого є в цій статті.