Кунгследен (Швеція)

Duration 11 days
Date
Difficulty Advanced
Route Town Kiruna – village Nikkalauokta – lake Ladtioare – glacier Bjorlings – Mount Kebnekaise – Singi Fjällstuga – Tjäktja area – Alesjaure area – Abiskojaure Fjällstuga – village Abisko
Distance 105 km
Price 470 €


ОПИСПО ДНЯХДЕТАЛІКАРТА

Заполяр’я, скандинавська тайга, олені – заради цього йдемо у стокілометровий похід Королівським шляхом у Швеції. 

При чому всі дні походу пройдуть як один! Серйозно. В цих краях якраз триватиме полярний день – коли сонце не заходить за горизонт взагалі. 

Королівський шлях (шведською Kungsleden) – це 440 км стежин, які проходять із півдня на північ Швеції. Маршрут був прокладений давно і зараз вважається одним з найкрасивіших у Європі і внесений до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У Західній Європі це єдина територія дикої природи таких вражаючих масштабів.

Ми пройдемо одну з найцікавіших частин, щоб захопити також найвищу точку Швеції – г. Кебнекайсе. Це північ Швеції та північ Кунгследена. «Ти древня, ти вільна, ти високогірна північ» («Du gamla, du fria, du fjällhöga nord») – перший рядок швецького гімну. Туди наш шлях!

Точну висоту Кебнекайсе («вершина-котел») назвати важко. У неї дві вершини – північна та південна. До 2018 року саме південний пік був найвищим, але рік виявився спекотним і гора підтанула, втративши висоту у 2,123 м, яку нарощувала багато років. Тепер найвищою точкою країни вважається північна вершина, яка не вкрита льодом і тому її 2,097 м досить стабільні. Але це ще не точно. 

Ландшафт різний: соснові та березові ліси, кам’яні масиви, широкі долини, альпійські луки (полонини по-нашому) та багато води у різних формах – льодовики, річки, озера, калюжі, болота. На жаль, де вода – там комарі. Хоча скоріш за все, це найнеприємніше, що з нами станеться за час походу.

У Лапландії живуть олені, лосі та лемінги – найчисленніші мешканці (чули міф про їх схильність до масового самогубства?). Олені тут частіше напівдомашні: утримуються корінним народом Саамів. Етнічно їхня країна – це арктична частина Скандинавії в Норвегії, Швеції, Фінляндії та Кольський півострів в Росії. Вони мають право займатися оленярством у цих краях (очевидно, улюблена справа, бо мають понад десять слів для назви цієї тварини).

 ЩО ПОБАЧИМО

 полярний день! сонце, яке не заходить за горизонт;

 гори швецької Лапландії – найменш заселеного регіону Європи, де корінним є народ саамів з дуже цікавою історією та ідентичністю;

 найвищу вершину Швеції – Кебнекайсе (2,097 м), для своїх – просто Кеб;

багато річок, струмків, озер і мостів через них;

північних оленів і природу Скандинавської тайги та лісотундри, яка лежить за Полярним колом.

ЯК ІДЕМО

1 день: Стокгольм – Кіруна

2 день: Кіруна – Ніккалуокта – оз. Ладтйоюаре;

3 день: річка Ладтйойакка – притулок Кебнекайсе;

4 день: льодовик Бйорлінгс – гора Кебнекайсе (2,097 м) – притулок Кебнкайсе;

5 день: притулок Сінгі;

6 день: притулок Салька

7 день: притулок Чакчя;

8 день: річка Алісеатну – притулок Алесяуре;

9 день: притулок Абіскояуре;

10 день: Абіско – Стокгольм;

11 день: Стокгольм


1 ДЕНЬ


Зустрічаємося на залізничному вокзалі Стокгольму о 17.00. Знайомимося і о 18.11 наш потяг вирушає на північ. Нас чекає 16 годин дороги. Ми рекомендуємо взяти з собою щось поїсти на вечерю. У поїздах також є буфет, де можна купити поїсти чи просто взяти гарячої води.

 

2 ДЕНЬ

 6 км   + 50 м


Зранку в потязі ми снідаємо та готуємось виходити. О 9.30 ми прибуваємо в Кіруну – найпівнічніше місто Швеції. Тут нам доведеться почекати до нашого автобусу деілька годин. За цей час ми встигнемо пообідати та трохи прогулятись.

О 15 годині відправляємось автобусом до саамського села Ніккалуокта починаємо нашу 100-кілометрову дорогу.

У перший день пройдемо 6 км, майже без перепаду висот. Ночівля біля озера Ладтйоюаре. Звучить як ідеальний план для першого дня!

3 ДЕНЬ

15 км  + 350 м


Шлях вздовж річки. Пройдемо вдвічі більше, а наберемо 350 м по вертикалі.

Ніч біля туристичної бази Кебнекайсе, де буде остання нагода скористатись інтернетом.

4 ДЕНЬ

15 км  + 1500 м


Відповідальний і складний день! Молимося саамським богам, щоб послали нам гарну погоду і пустили на вершину Кебнекайсе. 

Прокидаємося дуже рано та вирушаємо в сторону гори. Підніматись на гору ми будемо радіально, залишивши всі речі в таборі. Хто все таки не довіряє шведській нації – може залишити свої речі в кафе неподалік.

Через декілька годин підйому ми дійдемо до льодовика Бйорлінгс. Саме час вдягтися тепліше.

Якщо погода боги дозволять, піднімемося на найвищу гору Швеції. Якщо ні – будемо достатньо високо, щоб побачити Високогірну Північ.

Потім повертаємось назад до нашого табору. В середньому підйом та спуск на Кебнекайсе, при сприятливій погоді, займає 10 годин.

5 ДЕНЬ

15 км  + 250 м


Перехід у Сінгі.

 

6 ДЕНЬ

12 км  + 200 м


Цього дня дозволимо собі виспатися після важкого попереднього дня. Через декілька кілометрів вийдемо на головну стежку маршруту Кунгследен. В цьому місці ми повертаємо на північ і відтепер полярне сонце буде постійно світити нам в спину.

Ночівля біля притулку Салька.

7 ДЕНЬ

13 км  + 300 м


Продовжуємо рухатись через субарктичну тайгу, зустрічаючи по дорозі північних оленів  Вони не підпускають близько, але насолодитися красивими рухами зможемо.

Є традиційна саамська одиниця виміру «поронкусема», яка використовується, коли не можна точно визначити відстань. Вона дорівнює дистанції, яку олень може пройти, поки не захоче «сходити в туалет» (кажуть, це приблизно 7,5 км). Так от, ми пройдемо цього дня дві поронкусеми.

8 ДЕНЬ

13 км  + 100 м


Йдемо вздовж річки Алісеатну.

Ночуємо поблизу притулку Алесяуре, недалеко від саамського поселення Laevas.

9 ДЕНЬ

20 км  – 400 м


Пройти потрібно близько 20 км, але загальна сума набору висот буде від’ємна, тому день буде не надто складний.

У другій половині дня дійдемо до болотистої місцевості, східна сторона якої перетворюється на розширену систему озер. А на завершення – ліс гірських берез. 

Ночівля поблизу притулку Абіскояуре.

10 ДЕНЬ

13 км  – 170 м


В останній день виходимо о 10 годині і каньйоном річки Абіску прямуємо в село Абіско, звідки о 16.30 вирушає потяг до Стокгольму.

Завершуємо передгір’ям Скандинавських гір, які розділяють Норвегію та Швецію. 

 

11 ДЕНЬ


Повернення у Стокгольм.

СТАРТ / ФІНІШ

Зустрічаємося у шведській столиці Стокгольмі або у місті Кіруна на автовокзалі. В Кіруну можна долетіти прямим рейсом (це швидше та зручніше, але дорожче) або доїхати нічним потягом зі Стокгольму (відправлення о 18 годині, ціни – від 45 євро). Квитки можна купити онлайн. Рейси з Києва до Стокгольму—від 30 євро. Зустріч у Стокгольмі обговоримо додатково. Можливо, полетимо з України разом?

У Кіруні треба бути до 14.30. Звідси рейсовим автобусом їдемо у Ніккалуокту – місце початку пішохідної частини походу.

Закінчення пішохідної частини маршруту – село Абіско. О 16.30 звідти відправляється нічний потяг на Стокгольм, тому орієнтуємося на нього.

ЧОГО ОЧІКУВАТИ

Складність цього маршруту у тривалості (8 днів) та відстані, яку треба пройти (105 км). Але набір та перепади висот невеликі. Тому він доступний будь-якій фізично здоровій людині. Щоправда, легше буде тому, хто вже ходив у багатоденні походи.

Не зайвим буде за кілька тижнів до походу почати довше ходити у швидкому темпі або бігати, підніматися сходами, присідати, більше рухатися. Зрештою, це ніколи не зайве. Розцінюйте це як знак згори 

Якщо ви приєднуєтесь до нас, то ви йдете у піший багатоденний похід, у якому:

 1. Ми йдемо як команда. Хочеться так, щоб «один за всіх, і всі за одного». Разом страждаємо від втоми, разом облаштовуємо побут, разом розважаємося.
 2. Кожен сам у рюкзаку несе власне спорядження, одяг та частину групової їжі.
 3. Ночуємо у наметах. За бажанням можна замінити ночівлею у притулках Шведської Туристичної Асоціації, які будуть на кожній нашій стоянці за маршрутом. В них є також крамниці, душ, сауна, доступ до електрики. Оплачується додатково: 30-50 євро за ніч; 5 євро за сауну.
 4. Готуємо їжу лише на газових пальниках (просто у тундрі немає з чого розвести вогонь).

Важливо:

провідник може змінити попередньо погоджений маршрут, якщо погіршаться погодні умови, комусь буде погано чи стануться якісь інші пригоди. Ваше життя та здоров’я у ці декілька днів – наша відповідальність, до чого ми ставимося дуже серйозно!

ЩО ВЗЯТИ

Збираєтеся у похід самостійно, але з нашими порадами. Ми розповімо про відповідність походу одягу та спорядження (температурний режим спального мішка, зручність рюкзака, витривалість намету тощо).

Перелік спорядження – стандартний для багатоденного походу у теплу пору року. Про нього читайте тут. Із додаткових маст хев речей – репелент проти комарів.

ЗА ЩО ТА КОЛИ ПЛАТИТЕ

Повну суму оплачуєте при зустрічі з провідником у Швеції готівкою у євро; передоплату не просимо.

Що включено:

 • їжа кожного дня (гарячі сніданок та вечеря, обід-перекус);
 • переїзди по маршруту (Кіруна-Ніккалуокта);
 • робота провідника;
 • газ та пальник;
 • використання групового спорядження (аптечка, котли тощо).

Що НЕ включено:

 • переліт / переїзд до Кіруни та з Абіско;
 • особисте спорядження (намет, спальник, рюкзак – ваші, але можемо посприяти);
 • проживання, їжа та інші послуги у притулках (якщо у дорозі захочеться лакшері).

З КИМ

До походу ми обов’язково розкажемо вам, що із себе представляє ваш гід. Або ви познайомитеся з ним (нею) телефоном. 

Розмір групи – від 4 до 10 учасників. Частіше ми збираємо невеликі команди: легше знайти спільну мову, комфортніше йти в одному темпі. А ще це вимога екосвідомого принципу «не залишати слідів у дикій природі»: дуже хочемо не розлякати оленів Лапландії!

ЩО ПО ПОГОДІ

Клімат тут помірний морський з елементами субарктичного (якщо це вам про щось говорить). Середні денні температури в червні: + 5… + 15 градусів, вночі може опускатись до 0… – 5 градусів. В деяких місцях ще буде лежати сніг. Загальний принцип формування погоди у горах такий: з кожною сотнею метрів набору висоти температура знижується, а кількість опадів зростає.

Дощів тут багато, тому не варто економити на водостійкому одязі та спорядженні. Часто вітряно: хороша куртка та міцний намет – обов’язкові.

Як ми вже писали, треба забути про звичні темні ночі, бо з кінця травня до середини липня тут триває полярний день і сонце не заходить за горизонт взагалі. Можливо, вам знадобиться маска для сну.


Є питання? Ось як з нами зв’язатися.