Одноденний зимовий похід на Говерлу

Українські Карпати – досить доступні взимку. Їхня найвища точка – гора Говерла, 2 061 м. Незважаючи на це, одноденний похід на Говерлу є одним з найкращих маршрутів у Карпатах з точки зору важкість / краєвиди. Можна зупинитися в атмосферному гірському селі та піднятися на засніжену Говерлу лише з невеликим рюкзаком. 

Говерла розташована на Чорногірському хребті в Закарпатській області. Належить до охоронюваної території Карпатського національного природного парку. За вхід треба заплатити лише 20 гривень.

На вершину ведуть три марковані стежки: дві з них починаються з Заросляка, а третя – з Козьмещика. Саме остання є найбільш доступною взимку, тому нижче описуємо її.

Для того, щоб піднятися на Говерлу за один день, необхідно зупинитися в селі неподалік і вийти на маршрут рано вранці. Стежка, що веде до вершини, має довжину близько 7 км (4-6 годин). Загальна відстань від Козьмещика до Говерли і назад – близько 15 км (8-10 годин).

СКЛАДНІСТЬ

Зимові походи по Українських Карпатах не заборонені. Але в деякі дні рятувальники можуть рекомендувати не підніматися у гори через складні погодні умови. Звісно, таких рекомендацій слід дотримуватися.

Зимовий похід на Говерлу підходить для людей з нормальною (середньою) фізичною підготовкою. Але необхідно мати правильний одяг і взуття, збалансоване харчування з термосом гарячого чаю, а також достатній досвід походів, включаючи знання про безпечні стежки у снігу та лавинну безпеку. 

Для сходження на Говерлу не потрібні альпіністські навички. Однак, складність походу сильно залежить від погоди. У гарну погоду підйом буде аналогічний за важкістю звичайному літньому походу з великим рюкзаком. Але якщо напередодні випало багато свідого снігу, вам доведеться самим прокладати собі стежку, а це виснажливо. А ще, буває, вітер і погана видимість не дають піднятися на вершину взагалі. 

 
 

БЕЗПЕКА

Основні правила безпеки: 

  1. Не ходити у зимові гори одному. Якщо ви подорожуєте один, то можна приєднатися до групи людей у селі або найняти професійного провідника. Наш розклад підйомів є тут.
  2. Залиште всю необхідну інформацію про себе та маршрут працівникам національного парку (дорогою до Козьмещика ви проминете їх будинок). Запишіть номер телефону гірсько-рятувального підрозділу в м. Лазещина +38 (067) 947-14-92. Поінформуйте також близьких про свої плани та час виходу на зв’язок. 
  3. Перед виходом перевірте погоду та рівень лавинної небезпеки. Наприклад, тут можна подивитися погоду на Пожижевській метеостанції (1 401 м), яка знаходиться недалеко від Говерли; цей веб-сайт показує погодні умови на самій Говерлі; а тут можна моніторити погоду в селі Лазещина. На цьому ресурсі можна знайти інформацію про глибину снігу (включаючи свіжий) та лавини. Також дотримуйтеся рекомендацій працівників національного парку. 
  4. Повертайтеся назад, якщо погода погіршується. Погана погода – це сильний вітер, густий туман, видимість не більше 2 метрів. За таких умов легко загубити стежку або наступити на небезпечний сніжний карниз. Особливо ризиковано, якщо ви не бували тут влітку і не знаєте всіх підсніжних скель та обривів. 
  5. Йдіть по протоптаній стежці, якщо можливо. 
  6. Гаджети з GPS навігацією з завантаженими офлайновими картами (OsmAnd, maps.me підійдуть) дуже корисні при орієнтуванні у зимових безмежних ландшафтах. Але не покладайтеся лише на електронні пристрої в цьому питанні. Вони швидко розряджаються при низьких температурах (середня температура взимку -7 …- 10, що може знизитися до – 25 на горі). Візьміть з собою додатковий акумулятор (зберігайте у внутрішній кишені) або power bank. 
  7. Починайте похід рано вранці (на початку може знадобитися ліхтарик). Зимовий день короткий, а 15 км – досить значна відстань для зимової прогулянки. Необхідно близько 10 годин.
  8. Не забувайте пити воду під час сходження. Гарячий чай з термосу допоможе також зігрітися. Загорніть пляшку з водою в запасний одяг у рюкзаку, щоб вона не замерзла (принаймні якийсь час).

 
 

МАРШРУТ

 15 km  + 1150 m

Стежка починається в Козьмещику на перехресті поряд зі стендом з туристичною інформацією, на висоті 880 м. Ви побачите знак із жовтою стрілкою в напрямку Говерли.

Маршрут позначений білими і жовтими смугами. Але врахуйте, що часто стовбури дерев вкриті снігом, тому маркування не завжди помітне. Не забувайте звірятися із картою. Цілком імовірно, що ви будете не перші на стежці і зможете просто слідувати протоптаним шляхом. Якщо напередодні був снігопад, то доведеться попрацювати і прокласти стежку самому.

 

Спершу стежка веде через ліс. У перші 2 години підйом не дуже стрімкий. По дорозі буде джерело (помічене знаком), яке зазвичай не замерзає повністю.

 

Далі вийдете на полонину Гропу на висоті 1,400 м. Це стрімкіша частина походу. Але з цього моменту пейзажі ставатимуть все більш прекрасними. 

 

Ще через 2 години вийдете на хребет. В хорошу погоду попереду буде видно Говерлу. Ось так:

 

У підніжжі Говерли є будиночок. Всередині можна пообідати та випити гарячого чаю перед останніми та найважчими 750 метрами.

 

Ще 50 хвилин, 200 метрів набору висоти і ви – на вершині Говерли. У гарну погоду побачите хрест, герб і прапор (у неймовірних крижаних формах).

 

Шлях назад – легший і коротший. Триватиме близько 4 годин. В деяких місцях можна просто сідати на уявні сані та швидко ковзати вниз.

 
 

ЩО ВЗЯТИ З СОБОЮ

 1. Невеликий рюкзак для радіальних сходжень (туди покласти денний перекус, термос, додатковий одяг). Можна міський, до 35 л.
 2. Бахіли (гамаші, ліхтарики): щоб сніг не потрапляв у взуття. Не плутати з медичними 😀
 3. Сонцезахисні окуляри або лижна маска: захист від вітру, морозу та сонця (особливо яскраве через сніг навколо).
 4. Пляшка для води. Термос (1-2 л) для чаю/теплої води.
 5. Кішки, снігоступи: чи точно вони знадобляться залежить від погодних умов у конкретні дати походу.
 6. Каремат-сидіння (не обов’язково).
 7. Трекінгові палиці (не обов’язкові, але з ними легше).
 8. Ліхтарик (можна на телефоні, якщо він достатньо потужний). Починати похід треба рано-вранці, коли ще зорі на небі, тому потрібно буде підсвічувати собі дорогу.
 9. Аптечка.
 10. Перекус: бутерброди, сублімати, сухофрукти, горіхи, шоколад, енергетичні батончики (покладіть декілька у внутрішні кишені одягу) тощо.
 11. Гігієнічна помада.
 12. Крем для захисту від морозу (якщо у вас чутлива шкіра). Підійде звичайний дитячий крем. Його треба наносити за півгодини до виходу на мороз.

Деякі з цих речей можна взяти на прокат у магазині «Горгани» біля залізничного вокзалу в Івано-Франківську. Веб-сайт з вартістю прокату.

В деяких будинках у Козьмещику вам також знадобиться спальний мішок і миска, чашка, ложка.

ОДЯГ

 1. Трекінгове взуття (можна без утеплення, але вище гомілки). Черевики необхідно обирати на 1-2 розміри більше, щоб вдягти шкарпетки і це не заважало вільному кровообігу. Взуття обов’язково повинно бути розходженим, не новим! Якщо не впевнені, що черевики достатньо водонепроникні, додатково обробіть їх водовідштовхувальними засобами перед походом (є спеціальні спреї, віск).
 2. Одні теплі штани (типу лижних), або цупкі літні трекінгові штани і підштаники. Джинсові чи подібні штани не підійдуть. Вони повинні бути синтетичними: швидко сохнути і захищати від вітру.
 3. Куртка мембранна або лижна із капюшоном. Її призначення – захист від вітру та зовнішньої вологи (сніг буде танути на вас), відведення вологи (поту) від тіла. Надто тепла куртка не потрібна. Навіть в найморозніші морози підніматися буде жарко. Для того, щоб сильно не пітніти, під час активної частини достатньо набору: термобілизна + легка кофта (або без неї) + куртка. На привалах, ближче до вершини стає холодніше – тоді утеплятися товстою флісовою кофтою.
 4. Дві верхні кофти: тепла і дуже тепла (краще флісова). Дуже теплу вдягаємо на початку дня та в кінці біля вершини, коли стає особливо холодно.
 5. Комплект термобілизни (із шерсті мериноса або синтетичний комплект: кофта з довгим рукавом + підштаники, колготи) Спідню білизну для сходжень краще брати також синтетичну, не бавовняну.
 6. Шкарпетки. Під час сходження найкраще вдягати дві пари: одні тонші (краще синтетичні), інші – тепліші (із шерсті мериноса, інші вовняні). Так тепліше і ризик натирання менший. Але це можливо лише за умови, якщо розмір вашого черевика це дозволяє. Пальці ніг повинні вільно рухатися у черевику! Надмірне стискання стопи – шлях до обмороження. Із собою в денний перехід варто взяти ще одну пару шкарпеток, щоб за потреби змінити на сухі. Не рекомендуємо бавовняні шкарпетки: вони будуть постійно вологі, а тому ноги швидко змерзнуть. Тонкі шкарпетки важливо змінювати кожного дня, беріть кілька пар.
 7. Шапка. А краще дві: одна тонка (або бафф на голову). Інша – товста, тепла.
 8. Бафф (пов’язка на шию, шарф), балаклава. Часто погода така, що обличчя сильно обмерзає.
 9. Дві пари рукавиць: тонкі перчатки і теплі рукавиці.
 10. Звичайні кофта і штани для сну і часу в будинку (ваш гірський одяг буде сушитися після повернення з гори).

 
 

ДЕ ЗУПИНИТИСЯ

Для того, щоб піднятися на Говерлу за один день, необхідно зупинитися в селі неподалік і вийти на стежку рано вранці. Можна жити в селі Лазещина або на туристичній базі Козьмещик. Ціни на житло – від 120 гривень за ніч.

Козьмещик

Козьмещик – це невелика місцевість з 5 будинками. Більшість кімнат – як хостели, але є і кілька приватних кімнат. Умови проживання тут прості. Електроенергія постачається генераторами.

Головною перевагою вибору цього місця для проживання є його розташування. Тут починаються маршрути на Говерлу та Петрос. Тому зранку в день походу можна поспати довше.

Контакти господарів на Козьмещику є на цій та цій сторінці.

 
 

Лазещина

Лазещина – типове українське гірське село. Це гарне місце, щоб зупинитись на декілька днів і гуляти по навколишніх горах. Рекомендуємо вибрати це місце для проживання, якщо ви плануєте залишитися тут на кілька днів, а не лише сходити на Говерлу.

Контакти господарів в Лазещині є на цьому сайті.

 
 

Лазещина знаходиться за 7 км від початкової точки маршруту (Козьмещик). Можна пройти цю відстань пішки, але краще найняти водія, щоб доїхати до Козьмещика вранці. Попросіть контакти водія у господаря будинку, в якому ви зупинились.

Ціна поїздки – близько 450 гривень за машину в одному напрямку.

УАЗ тут найпопулярніша машина для гірських доріг. Швидше за все, ваше таксі виглядатиме так:

 
 
 

ТРАНСПОРТ

Найближче велике місто – Івано-Франківськ, звідки можна доїхати на поїзді або автобусі до села Лазещина. Відстань між ними становить 100 км. Якщо їдете з Києва, то краще сісти на потяг до села Ясіня, яке знаходиться в 7 км від Лазещини. Є і прямий потяг до Лазещини зі Львова.

Пасажирські поїзди

У с. Лазещина є залізнична станція. Але розклад поїздів не регулярний. На даний момент тут зупиняється лише поїзд № 606 К з м. Львів до м. Рахів (і назад). Розклад такий (січень 2020):

15.46 (Львів) – 19.19 (Івано-Франківськ) – 22.38 (Лазещина);

01.44 (Лазещина) – 4.43 (Івано-Франківськ) – 08.30 (Львів).

Іншою найближчою станцією пасажирських поїздів є село Ясіня (7 км до с. Лазещина). Це зупинка кількох поїздів, які проходять через Львів, Івано-Франківськ та інші великі міста: поїзд № 357 К Київ-Рахів; 026 О Одеса-Рахів; 015 О Харків-Рахів.

Врахуйте, що цей напрямок є популярним, тому краще купувати квитки заздалегідь (найкраще за 3 тижні).

З села Ясіня можна доїхати на таксі, попутці або будь-яким рейсовим автобусом, який їде в сторону Івано-Франківська. 

Приміські поїзди

З Івано-Франківська (з пересадкою) або Коломиї можна доїхати до Лазещини приміським потягом. Це найдешевший шлях, але найдовший.

Потяг ходить лише один раз на день. На сьогодні (січень 2020) розклад такий:

08.23 (Івано-Франківськ) – 10.20 (Яремче) + 10.39 (Яремче) – 12.06 (Лазещина);

15.27 (Лазещина) – 16.44 (Яремче) + 17.04 – 19.00 (Івано-Франківськ).

З міста Коломия:

09.05 (Коломия) – 12.06 (Лазещина);

15.27 (Лазещина) – 18.18 (Коломия).

 
 

Рейсові автобуси

Можна доїхати до Івано-Франківська на поїзді, а потім пересісти на рейсовий автобус до села Лазещина. Автовокзал знаходиться недалеко від залізничної станції (виходьте і йдіть ліворуч 300 метрів). 

Сідайте на автобус, який іде до села Ясіня або іншого міста Закарпатської області (Рахів, Солотвино, Мукачево). Тут є розклад (онлайн бронювання недоступне). 

Квиток коштує 100 гривень. Купуйте його в касі всередині вокзалу, а не у водія.

Приватні перевізники

Приватних перевізників можна знайти біля залізничного вокзалу в Івано-Франківську. Вони «полюють» на пасажирів від раннього ранку (поїзд з Києва прибуває до 5.45). Це найкращий варіант для групи. Середня ціна проїзду з Івано-Франківська до села Лазещина становить 150-250 гривень з людини (якщо ви ділите машину з іншими).

КАРТА

с. Лазещина – турбаза «Козьмещик» – полонина Гропа, 1 400 м – гора Говерла, 2 061 м – Козьмещик / Лазещина


 

Якщо не хочете займатися організаційними питаннями, то ходімо на Говерлу з нами  

Можна поєднати похід на Говерлу зі складнішим сходженням на сусідню гору Петрос. Ми це робимо так.