Одноденний похід: Попіван (Піп Іван, Чорна Гора)

Попіван (Піп Іван) – одна з найпопулярніших вершин України, висотою 2028 м. Гора знаходиться на межі Івано-Франківської та Закарпатської області, є південно-східним кінцем найвищого в Україні Чорногірського хребта. Взимку будівлю на вершині замітає снігом, тому гору називають досить поетично – Білим Слоном.

Найкомфортніше сюди підніматися тим, хто має хорошу фізичну підготовку. Адже  пройти треба багато, а набір висоти значний. Тому виходити на маршрут варто не пізніше 8-9 години ранку.

Одноденні походи на Піп Іван починаються з села Шибеного та Дземброні. Нижче – окремо про кожний.

НАЙЦІКАВІШЕ

 1. На вершині знаходиться будівля колишньої астрономічної обсерваторії, збудованої ще перед Другою світовою війною. Вона є найвище розташованою спорудою в Україні. Зараз приміщення активно реконструюють і планують використовувати лише в наукових цілях. 
 2. Дорогою до вершини є багато інших цікавих місць – озеро Марічейка, скеля Вухатий Камінь, Дзембронські водоспади, руїни туристського притулку, полонина Смотрич (де можна купити у вівчарів молочних продуктів) та інше.

МАРШРУТ ІЗ ДЗЕМБРОНІ

 • довжина: 20 км;
 • середня тривалість: 9-10 год;
 • діапазон висот: 1228 м (800 – 2028 м);
 • всього підйому: 1400 м;
 • нитка маршруту: с. Верхня Дземброня – пол. Веснарка – г. Смотрич – г. Попіван – г. Вухатий Камінь – Смотрицькі водоспади – с. Верхня Дземброня.

Похід із с. Дземброня  найпопулярніший шлях. Починати краще не пізніше 8 години ранку. Старт маршруту знаходиться в центрі села, орієнтиром буде стенд із туристичною картою. Сюди найкраще приїжджати своїм транспортом, адже в Дземброню автобус ходить лише раз на день (15:45 год з Верховини). Також є 3 автобуси до с. Шибене, але вони зупиняються в Нижній Дземброні, за 3 км від центру Верхньої Дземброні.

Спершу підйом буде досить різкий, тому будьте готові через 10 хвилин зняти зайвий одяг. Через 3 км дійдете до полонини Смотрич, де можна набрати води і влітку купити свіжих сиропродуктів у вівчарів (хоча краще це зробити дорогою назад).

Від полонини Смотрич є два варіанти продовження маршруту:  1) через гору Смотрич (коротший, але стрімкіший);  2) через гору Вухатий Камінь (довший, але пологіший). Для різноманітності радимо вибрати для підйому крутішу стежку (через Смотрич), а для спуску пологішу (через Вухатий Камінь). 

Після полонини легко загубити стежку, яка веде у ліс, тому уважно дивіться на маркування на деревах та перевіряйте GPS. Десь за 3 години підйому дійдете до гори Смотрич (1898 м), на схилах якої залишилось багато окопів, які тут були зроблені ще в ті часи, коли тут проходив кордон між Польщею та Чехословачиною (1919-1939 рр.).

Із вершини вже буде видно обсерваторію на Попівані. Якщо відчуваєте, що сил уже не достатньо для підйому на вершину, або ви уже забагато часу витратили, то не варто ризикувати. Краще поверніть праворуч і спускайтеся в село через Вухатий Камінь.

Після Смотрича рухайтесь у південно-західному напрямку і через півгодини дійдете до так званої перемички, яка з’єднує Смотрич із Чорногірським хребтом. Якщо зійти від перемички на 300 м вліво та вниз, то можна поповнити запаси води. Також там знаходяться руїни туристського притулку, який функціонував у міжвоєнні часи. Зараз на його місці лише фундамент.

Після перемички стежка виводить на Чорногірський хребет. Повертаєте на схід і за 45 хвилин останнього підйому ви опинитесь на вершині Попівана!

Спуск в село займе приблизно 4 години. Після того, як дійдете до вказівника на перемичці повертайте ліворуч. За 20 хвилин дійдете до скель на схилі гори Вухатий Камінь. Майже на всі можна вилізти без спеціального спорядження, головне – бути дуже обережним!

Через 1 км спуску з Вухатого Каменя, стежка поверне на схід. Ще через 750 м перетнете потік, на якому знаходяться Смотрицькі водоспади. Щоб їх побачити потрібно пройти 100 м вверх за течією.

Далі продовжуйте спуск ялиновим лісом і за 3 км ви дійдете до полонини Смотрич, звідки уже нескладно спуститись до села.

МАРШРУТ ІЗ ШИБЕНЕ

  • довжина: 23 км;
  • середня тривалість: 8-9 год;
  • діапазон висот: 1130 м (900 – 2028 м);
  • всього підйому: 1250 м;
  • нитка маршруту: с. Шибене – пол. Веснарка – оз. Марічейка – г. Попіван – с. Шибене.

Перший автобус приїжджає до Шибеного о 13:40 год (відправлення з Верховини о 12:00 год), тому тут теж найкраще мати власний транспорт.

Зверніть увагу! Тут знаходиться загін прикордонників, які мають право перевірити ваші документи та дізнатися маршрут. Попередня реєстрація, як у випадку походу на Мармароси, не потрібна.

В центрі села, неподалік шлагбауму можна залишити своє авто і вирушити далі пішки. 

На першому роздоріжжі повертайте праворуч. Спершу ви пройдете 3 км гравійною дорогою. Коли дійдете до роздоріжжя біля лісництва – повертайте правіше від головної дороги, на початку цієї грунтової дороги буде шлагбаум.

Тут починеться досить непростий підйом. Через 3,5 км дорога виведе до полонини Веснарка, де можна набрати воду. Потім дорога веде у ліс і через 2 км виходить до озера Марічейка, де варто затриматись хоча б на 30 хвилин.

Після озера залишається ще 3,4 км підйому до вершини субальпійською зоною чагарників і ви – на вершині Попівана.

Дорога назад займе близько 3-4 годин.