Cкладність маршрутів

Для опису гірських походів в Українських Карпатах та за кордоном ми використовуємо 4 рівні складності:

 

  • Легкий
  • Середній
  • Вище середнього
  • Важкий

Для цього ми враховуємо тривалість (дні), довжину (кілометри) і загальний набір висоти (у поході спуски чергуються з підйомами, а тому має значення сума перепадів висот всіх ділянок, на яких відбувався набір висоти).


ЛЕГКИЙ

Тривалість: до 3-х днів. Можливі ночівлі у будинку.

Довжина: не більше 25 км (в середньому 8 км/день).

Набір висоти: не більше 1000 м. Можливі радіальні підйоми (без рюкзаків).

Попередня підготовка і досвід: не потрібні. 

Маршрути легкого рівня підходять будь-якій людині зі звичайними фізичними даними, без значних порушень здоров’я. Також підходять для дітей.

СЕРЕДНІЙ

Тривалість: до 4-х днів.

Довжина: не більше 40 км (в середньому 10 км/день).

Набір висоти: не більше 2000 м.

Попередня підготовка і досвід: не потрібні.

Похід середнього рівня складності вимагає більшої витривалості, але також доступні більшості людей. За кілька тижнів до походу рекомендуємо більше ходити, підніматися сходами, присідати.

Якщо ви ніколи не ходили у похід – почніть із маршруту легкого чи середнього рівня складності.

ВИЩЕ СЕРЕДНЬОГО

Тривалість: до 6 днів.

Довжина: до 65 км (в середньому 10-12 км/день).

Набір висоти: до 3500 м.

Попередня підготовка і досвід: бажані.

Для комфортного проходження маршрутів вище середнього рівня складності бажано збільшити фізичні навантаження за два тижні до початку.

Втім, такий маршрут доступний будь-якій фізично здоровій людині. Легше буде тому, хто вже має досвід тривалого перебування у горах.

ВАЖКИЙ

Тривалість: від 6 днів. Можливі днювання (одноденний відпочинок).

Довжина: більше 65 км (в середньому 12-15 км/день).

Набір висоти: більше 3500 м.

Попередня підготовка і досвід: потрібні.

За декілька тижнів до походу слід приділити увагу своєму харчуванню та фізичній формі. Біг, швидка хода, катання на велосипеді, присідання – допоможуть вашим ногам, серцю та дихальній системі. 

Щоб вирушити у похід важкого рівня складності, потрібно мати досвід походів або чітке розуміння власної фізичної витривалості.

ІНШІ ФАКТОРИ СКЛАДНОСТІ

Зверніть увагу: описані рівні складності є нашою суб’єктивною узагальненою оцінкою. Вони розроблені, орієнтуючись на спостереженнях за учасниками походів – їхнім фізичним станом та загальним настроєм. Ми також врахували особливості ландшафту регіонів та наявність важкопрохідних ділянок.

Наші походи за межами України (в Норвегії, Румунії, Болгарії та інших країнах) – на порядок складніші, ніж в Українських Карпатах, оскільки тут перепади висот відчутніші, рельєф складніший, а погода більш непередбачувана.

В середньому швидкість пересування групи з 8 учасників становить 3-4 км/год по рівній поверхні, 2-3 км/год при спуску та 1-2 км/год на підйомі. Чим більша група, тим швидкість пересування буде меншою, та навпаки.

Чим триваліший похід, тим важчий буде рюкзак, який вам доведеться нести самостійно. Середня вага зібраного рюкзака у 3-денному поході 10-13 кг. У 6-денному поході: 18 кг для чоловіків та 13 кг для жінок.

При погіршенні погодних умов (дощ, вітер) будь-яка ділянка маршруту буде здаватися вдвічі важчою. В поході слід бути готовим до того, що погода може бути поганою весь час, краєвиди залишаться за хмарами і туманом, а бажання вдягти сухий одяг буде сильніший за будь-що на світі. В такі моменти важливішою є не фізична сила, а психологічний настрой.

Для більшості маршрутів по Українським Карпатам попереднє тренування не вимагається. Однак, якщо ви мало рухаєтесь у повсякденному житті, рекомендуємо збільшити фізичне навантаження за місяць до старту. Бігайте, катайтеся на велосипеді, стрибайте, присідайте чи просто ходіть пішки на роботу. 

Піші багатоденні походи всіх рівнів складності вимагають однакового базового спорядження, з переліком якого можете ознайомитися в окремій статті.

Щоб похід не перетворився на нестерпне випробування, адекватно оцініть свою фізичну підготовку та оберіть маршрут із відповідним рівнем складності. Якщо сумніваєтесь – звертайтесь і ми допоможемо обрати!