Ґорґани

Тривалість 6 днів
Дата
Рівень складності Вище середнього
Нитка маршруту с. Стара Гута − г. Висока − пер. Боревка − г. Сивуля Велика − пол. Рущина − г. Тавпиш − пер. Легіонів − г. Пантир − г. Велика Братківська − пол. Вовкани − с. Климпуші
Відстань 64 км
Ціна 2500 ₴


ОПИСПО ДНЯХДЕТАЛІКАРТА

Ґорґани − це унікальний гірський масив, який, мабуть, найлегше впізнати в українських Карпатах завдяки величезним кам’яним розсипам (ґорґам), вкритим лишайниками. Часом рухатися ними доволі складно: деякі камені рухаються ніби живі, у дощ – слизькі, у спеку – гарячі; але безперечно, дуже захопливо і нетипово для решти районів українських гір.

Колір Ґорґан – сіро-жовто-зеленийЦей масив називають «диким», як через відносно меншу кількість туристів, так і через те, що часом місцеві стежки ведуть крізь густий важкопрохідний жереп (сосна альпійська), в якому почуваєш себе наче в джунглях. І хто знає, які тварини живуть у цих хащах…

Історично ці місця відігравали важливу роль: на вершинах хребтів збереглися окопи та бліндажі часів Першої світової війни, а також  залишки колишнього кордону між Польщею та Чехословаччиною, який проходив тут до 1938 року.

НАЙЦІКАВІШЕ

 • познайомимось із унікальним ландшафтом, що складається із каміннявкритого лишайниками;
 • підкоримо найвищу вершину Ґорґан − г. Сивуля (1836 м);
 • оглянемо окопи та бліндажі часів Першої світової війни, які залишилися на вершинах хребтів;
 • зустрінемо відносно менше туристів;
 • пройдемо цікаві важкопрохідні ділянки крізь червонокнижну сосну альпійську (жереп).

ДЕТАЛЬНА НИТКА МАРШРУТУ

1 день: місто Івано-Франківськ − село Стара Гута − галявина поблизу річки Кузьминець;

2 день: гора Висока, 1803 м − гора Ігровець, 1804 м − полонина Боревка (Погар), 1330 м;

3 день: полонина Боревка  гора Боревка, 1695 м − гора Лопушна, 1722 м − гора Сивуля Велика, 1836 м − полонина Рущина (Бистра), 1440 м;

4 день: полонина Рущина − урвище Пекло, 1465 м − гора Тавпиш, 1451 м − хребет Тавпиширка − перевал Легіонів, 1110 м − полонина Пантир;

5 день: полонина Пантир − гора Дурня, 1705 м − гора Гропа, 1759 м − галявина поблизу річки Гроповець;

6 день: село Климпуші − місто Івано-Франківськ.

 7 км

 +780 м


З Івано-Франківська орендованим транспортом вирушаємо до села Стара Гута, звідки почнеться пішохідна частина походу. Село відоме розташуванням тут зимової резиденції колишнього президента України, але сьогодні це нас точно не цікавить – на нас чекають вишуканіші місця.

Спершу сільською ґрунтовою дорогою, згодом вздовж невеликого струмка, плавно набираючи висоту, піднімаємося до місця ночівлі, яке знаходиться за 7 км від села поблизу річки Кузьминець.

Кожного вечора спершу разом виконуємо таборову рутину (ставимо намети, облаштовуємо табір, збираємо дрова, готуємо вечерю тощо) та відпочиваємо біля вогнища, знайомлячись та слухаючи розповіді інструктора про майбутні плани. Вечір у горах – час для співів під гітару біля вогнища, ігор або тихих розмов і медитації під звуки гуцульської дримби.

 8 км

 +350 м


Кожний ранок починається із підйому о 7 годині (ентузіасти прокидатимуться раніше, вирушаючи до місць, де за словами гіда можна зустріти фантастичні світанки). Робимо фізичні вправи, готуючи м’язи до нових випробувань; поживно снідаємо; збираємося та ретельно прибираємо місце стоянки, забираючи із собою сміття, і залишаємо табір о 9 годині.

Другого дня у нас у планах піднятися на гору Висока (1803 м) та Ігровець (1804 м), де можна сповна відчути рельєф Ґорґан, перестрибуючи із каменя на камінь. Якщо із першою назвою високої гори все зрозуміло, то з другою пов’язують містичні історії. Кажуть, що гора Ігровець отримала таку назву, тому що колись язичники та мольфари проводили на вершині обряди, розпалюючи при цьому вогонь. Сама вершина – плоска і широка, здається, цілком підходить для таких цілей. Це багаття і те, як воно палало (вигравало), було видно із села, тому люди так і назвали гору – Ігровець.

Краєвиди з Ігровця не менш чарівні. Можна сповна насолодитися камінними пейзажами навколо та оцінити шлях до мети завтрашнього дня – королеви Горган – гори Сивулі.

З вершин спускаємося та занурюємося у густий карпатський ліс. Пройшовши ним декілька кілометрів, виходимо на місце нашої другої ночівлі – полонину Боревка (або Погар) на висоті 1330 м

 9 км

 +560 м


У третій день вирушаємо до найвищої точки Ґорґан – гору Сивуля.

Дорогою до вершини, яка пролягає через вершини Боревка (1695 м) та Лопушна (1722 м), оглянемо залишки військових укріплень часів Першої світової війни – бліндажі та окопи, викладені із суцільного каменю – єдиного будівельного матеріалу в радіусі 3 км; деякі навіть сполучені вимощеними сходами. Військові дії у цій місцевості відбувалися більше ста років тому – у 1915 році.

Сама вершина є досить стрімкою, тому останні 50 м доведеться підніматися ледь не на 4 кінцівках, що додасть особливих вражень.

Після спуску ми траверсуємо (обходимо) гору Сивуля Мала і прямуємо до місця ночівлі, де бере початок річка Бистриця-Солотвинська, яка прямує у напрямку Івано-Франківська та врешті впадає у Дністер. Цієї ночі нас прихистить полонина Рущина (або Бистра) на висоті 1440 м у підніжжя гори у підніжжя гори Сивуля Мала.

 16 км

 +720 м


Четвертого дня доведеться пройти Пекло! Саме так, Пекло! Таку назву має урвище поблизу нашої полонини, над прірвою якого зупинимося. Щоправда нічого пекельного в ньому немає, окрім хіба висоти та історій про поширені в минулому страти на цьому місці. На стінці можна побачити відслонення порід та кам’яне осипище внизу.

Легким цей день не буде: необхідно пройти 16 км. Спершу піднімемося на хребет Тавпіширка, який повністю вкритий жерепом (сосною альпійською). За дві години пройдемо перевал Легіонів (1110 м), який отримав таку назву на честь польських легіонерів, які у складі 3-ого піхотного полку австро-угорської армії проклали цю дорогу у 1914 році для швидкого переходу війська і стримування армії Російської імперії. 

Стоянка цього дня знаходиться на полонині Пантир біля руїн польського туристського притулку.

 20 км

 +940 м


Цього дня пройти необхідно також немало. Після виходу із табору вирушаємо лісовою стежкою. Вже за годину на нас чекає крутий підйом. А по його завершенню – прегарний краєвид на долину річки Бистриця і однойменне село, куди ми спустимемося в кінці. 

Після короткого відпочинку траверсуємо гору Дурня, де у другій половині літа справжній рай для любителів чорниці. Далі – сходження на гору Гропа (1759 м) і Велика Братківська (1788 м), після якої почнеться затяжний спуск.

Близько 19 години вечора ми прийдемо на місце нашої останньої стоянки, яке знаходиться поблизу річки Гроповець.

 6 км

 +50 м


Насолоджуючись чистим гірським повітрям,  проходимо 6 км до центру села Бистриця, де на нас уже чекатиме автобус до Івано-Франківська.

ПОЧАТОК

Місце зустрічі групи з гідом – залізничний вокзал міста Івано-Франківськ, звідки машиною їдемо в село Стара Гута – початкової точки пішохідної частини походу. Відстань між цими населеними пунктами – 65 км, які долаються в середньому за 1,5 години.

ЗАВЕРШЕННЯ

Закінчення пішохідної частини маршруту в селі Климпуші, Івано-Франківської області.

Заздалегідь замовлений транспорт забере нас звідси до залізничного вокзалу м. Івано-Франківськ. У місті будемо до 18 години вечора. Приблизний час у дорозі – 2,5 години.

ВАРТІСТЬ

Що входить у вартість:

 • щоденне триразове харчування (гарячі сніданок та вечеря, обід-перекус);
 • переїзди за маршрутом (від місця зустрічі групи);
 • послуги гіда-інструктора;
 • оплата входу до об’єктів природно-заповідного фонду;
 • газ та користування пальником в разі потреби;
 • прокат групового спорядження (аптечка, котли тощо).

Що НЕ входить у вартість:

 • особисте спорядження.

СКЛАД ГРУПИ

Розмір групи варіюється від 5 до 13 учасників. Надаємо перевагу невеликій команді, в якій учасникам легше знайти спільну мову, а провіднику – контролювати комфорт кожного.

У великій групі можлива участь двох провідників.

ЯКУ ПОГОДУ ОЧІКУВАТИ?

Погода в Карпатах досить мінлива, тому будь-який прогноз – ненадійний. Проте перед конкретною датою походу ми спробуємо якнайточніше вас зоорієнтувати у питаннях погоди.

Варто пам’ятати про загальний принцип формування погодних умов у горах: з кожною сотнею метрів набору висоти температура знижується, а кількість опадів зростає.

В середньому в Карпатах в теплий період року (травень-вересень) вдень при ясній погоді температура становить +10…+20 градусів вдень та +3…+7 вночі.

Якщо день хмарний і дощовий, то температура і вдень, і вночі приблизно однакова: +5…+15.

Дощі тут падають в середньому вдвічі-втричі частіше, ніж на решті території України; а у травні та вересні вночі можливі заморозки.

Найвологіший місяць в році – червень, найсухіший і найтепліший – серпень.

Не отримали всіх відповідей? Зв’яжіться з нами зручним способом і отримайте безкоштовну консультацію від професійного гіда-інструктора!