Кунгследен, Швеція

Тривалість 9 днів
Дата
Рівень складності Важкий
Відстань 105 км
Основні пункти Кіруна, Ніккалуокта, оз. Ладтйоюаре, Ладтйойакка, притулок Кебнекайсе, льодовик Бйорлінгс, гора Кебнекайсе (2,097 м), притулок Салка, притулок Тйактя, річка Алісеатну, притулок Алесяуре, притулок Абіскояуре, село Абіско
Ціна 470 €


  ОПИСПО ДНЯХДЕТАЛІКАРТА

  Заполяр’я, скандинавська тайга, олені – заради цього йдемо у стокілометровий похід Королівським шляхом у Швеції. 

  При чому всі дні походу пройдуть як один. У прямосу сенсі. В цих краях якраз триватиме полярний день – коли сонце не заходить за горизонт взагалі. 

  Королівський шлях (шведською Kungsleden) – це 440 км стежин, які проходять із півдня на північ Швеції. Маршрут був прокладений давно і зараз вважається одним з найкрасивіших у Європі, внесений до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У Західній Європі це єдина територія дикої природи таких великих масштабів.

  Ми пройдемо одну з найцікавіших частин, щоб захопити також найвищу точку Швеції – г. Кебнекайсе. Це північ Швеції та північ Кунгследена. 

  Ландшафт різний: соснові та березові ліси, кам’яні масиви, широкі долини, альпійські луки (полонини по-нашому) та багато води у різних формах – льодовики, річки, озера, калюжі, болота. На жаль, де вода – там комарі. Хоча скоріш за все, це найнеприємніше, що з нами станеться за час походу.

  У Лапландії живуть олені, лосі та лемінги – найчисленніші мешканці. Олені тут частіше напівдомашні: утримуються корінним народом Саамів. Етнічно їхня країна – це арктична частина Скандинавії в Норвегії, Швеції, Фінляндії та Кольський півострів в Росії. Вони мають право займатися оленярством у цих краях (очевидно, улюблена справа, бо мають понад десять слів для назви цієї тварини).

   ЩО ПОБАЧИМО

  • полярний день! сонце, яке не заходить за горизонт;
  • гори швецької Лапландії – найменш заселеного регіону Європи, де корінним є народ саамів з дуже цікавою історією та ідентичністю;
  • найвищу вершину Швеції – Кебнекайсе (2,097 м);
  • багато річок, струмків, озер і мостів через них;
  • північних оленів і природу Скандинавської тайги та лісотундри, яка лежить за Полярним колом.


  0 ДЕНЬ


  Зустрічаємося на залізничному вокзалі Стокгольму о 17.00. Знайомимося і о 18.11 наш потяг вирушає на північ. Нас чекає 16 годин дороги. Ми рекомендуємо взяти з собою щось поїсти на вечерю. У поїздах також є буфет, де можна купити поїсти чи просто взяти гарячої води.

  1 ДЕНЬ

   6 км   + 50 м


  Зранку в потязі ми снідаємо та готуємось виходити. О 9.30 ми прибуваємо в Кіруну – найпівнічніше місто Швеції. Тут нам доведеться почекати наш автобус кілька годин. За цей час ми встигнемо пообідати та трохи прогулятись.

  Після обіду автобусом їдемо у саамське село Ніккалуокта починаємо нашу 100-кілометрову дорогу.

  У перший день пройдемо 6 км, майже без перепаду висот. Ночівля біля озера Ладтйоюаре. Ідеальний план для першого дня.

  2 ДЕНЬ

  15 км  + 350 м


  Шлях вздовж річки. Пройдемо вдвічі більше, а наберемо 350 м по вертикалі.

  Ніч біля туристичної бази Кебнекайсе, де буде остання нагода скористатись інтернетом.

  3 ДЕНЬ

  15 км  + 1500 м


  Відповідальний і складний день. Молимося саамським богам, щоб послали нам гарну погоду і пустили на вершину Кебнекайсе. 

  Точну висоту Кебнекайсе («вершина-котел») назвати важко. У неї дві вершини – північна та південна. До 2018 року саме південний пік був найвищим, але рік виявився спекотним і гора підтанула, втративши висоту у 2,123 м, яку нарощувала багато років. Тепер найвищою точкою країни вважається північна вершина, яка не вкрита льодом і тому її 2,097 м досить стабільні. Але це ще не точно. 

  Прокидаємося дуже рано та вирушаємо в сторону гори. Підніматись на гору ми будемо радіально, залишивши всі речі в таборі. Хто все таки не довіряє шведській нації – може залишити свої речі в кафе неподалік.

  Через декілька годин підйому ми дійдемо до льодовика Бйорлінгс. Саме час вдягтися тепліше.

  Якщо погода боги дозволять, піднімемося на найвищу гору Швеції. Якщо ні – будемо достатньо високо, щоб побачити Високогірну Північ.

  Потім повертаємось назад до нашого табору. В середньому підйом та спуск на Кебнекайсе, при сприятливій погоді, займає 10 годин.

  4 ДЕНЬ

  15 км  + 250 м


  Сьогодні прямуємо далі на захід, потроху набираючи висоту. Навколо нас гори ставатимуть все вищі, а рослинності все менше. Також зменшиться і кількість туристів, які нам зустрічатимуться, адже більшість прямує до Кебнекайсе.

  Ночівля біля притулку Сінгі. 

  5 ДЕНЬ

  12 км  + 200 м


  Цього дня дозволимо собі виспатися після важкого попереднього дня. Через декілька кілометрів вийдемо на головну стежку маршруту Кунгследен. В цьому місці ми повертаємо на північ і відтепер полярне сонце буде постійно світити нам в спину.

  Сьогодні також ми побачимо неймовірної краси водоспад.

  Ночівля біля притулку Салька.

  6 ДЕНЬ

  13 км  + 300 м


  Продовжуємо рухатись через субарктичну тайгу, зустрічаючи по дорозі північних оленів. Вони не підпускають близько, але насолодитися красивими рухами зможемо.

  Є традиційна саамська одиниця виміру «поронкусема», яка використовується, коли не можна точно визначити відстань. Вона дорівнює дистанції, яку олень може пройти, поки не захоче «сходити в туалет» (кажуть, це приблизно 7,5 км). Так от, ми пройдемо цього дня дві поронкусеми:)

  Також сьогодні ми пройдемо перевал Тьяктьчя, висотою понад 1100 метрів, тому буде важко. Якщо весна була пізня, то буде велика ймовірність зустріти на перевалі сніг.

  Ночівля біля притулку Тьяктьчя.

  7 ДЕНЬ

  13 км  + 100 м


  Йдемо вздовж річки Алісеатну. В основному будемо рухатись вниз.

  Ночуємо поблизу притулку Алесяуре, недалеко від саамського поселення Laevas.

  8 ДЕНЬ

  20 км  – 400 м


  Пройти потрібно близько 20 км, але загальна сума набору висот буде від’ємна, тому день буде не надто складний.

  У другій половині дня дійдемо до болотистої місцевості, східна сторона якої перетворюється на розширену систему озер. А на завершення – ліс гірських берез. 

  Ночівля поблизу притулку Абіскояуре.

  9 ДЕНЬ

  13 км  – 170 м


  В останній день виходимо о 10 годині і каньйоном річки Абіску прямуємо в село Абіско, звідки о 16.30 вирушає потяг до Стокгольму.

  Завершуємо передгір’ям Скандинавських гір, які розділяють Норвегію та Швецію. 

  СТАРТ / ФІНІШ

  Зустрічаємося на залізничному вокзалі Стокгольму о 17.00 чи раніше у місті. Знайомимося і о 18.11 наш потяг вирушає на північ. Нас чекає 16 годин дороги. Ціни – від 45 євро. Квитки можна купити онлайн.

  Також можна зустрітися у місті Кіруна на автовокзалі. В Кіруну можна долетіти прямим рейсом (це швидше та зручніше, але дорожче) або доїхати нічним потягом зі Стокгольму разом із групою (відправлення о 18 годині, 

  Рейси з Києва до Стокгольму – від 30 євро. Зустріч у Стокгольмі обговоримо додатково. Можна купити квитки на рейс гіда.

  Закінчення пішохідної частини маршруту – село Абіско. О 16.30 звідти відправляється нічний потяг на Стокгольм, тому орієнтуємося на нього. Квитки додому купувати на наступний день на час після обіду.

  ЧОГО ОЧІКУВАТИ

  Складність цього маршруту у тривалості (9 днів) та відстані, яку треба пройти (105 км). Але набір та перепади висот невеликі. Тому він доступний будь-якій фізично здоровій людині. Щоправда, легше буде тому, хто вже ходив у багатоденні походи.

  Не зайвим буде за кілька тижнів до походу почати довше ходити у швидкому темпі або бігати, підніматися сходами, присідати, більше рухатися. Зрештою, це ніколи не зайве. Розцінюйте це як знак згори 

  ЩО ВЗЯТИ

  Збираєтеся у похід самостійно, але з нашими порадами. Після бронювання походу ми надішлемо вам детальний перелік рекомендованого одягу та спорядження. Також розповімо що підійде найкраще (температурний режим спального мішка, зручність рюкзака, витривалість намету тощо).

  Із додаткових маст хев речей – репелент проти комарів.

  ЗА ЩО ТА КОЛИ ПЛАТИТЕ

  Для бронювання місця у групі потрібно сплатити 600 грн. Решту суму – при зустрічі готівкою чи переказом на банківську картку. Якщо ви не зможете піти, то передоплату можна використати для бронювання будь-якого іншого походу з нами.

  Що включено:

  • їжа кожного дня (гарячі сніданок та вечеря, обід-перекус);
  • переїзди по маршруту на автобусі (Кіруна-Ніккалуокта);
  • робота провідника;
  • газ та пальник;
  • використання групового спорядження (аптечка, котли тощо).

  Що НЕ включено:

  • переліт / переїзд на поїзді до Кіруни та з Абіско;
  • особисте спорядження (можемо все надати в оренду);
  • проживання, їжа та інші послуги у притулках.

  З КИМ

  Розмір групи – від 4 до 10 учасників. Частіше ми збираємо невеликі команди: легше знайти спільну мову, комфортніше йти в одному темпі. А ще це вимога екосвідомого принципу «не залишати слідів у дикій природі»: дуже хочемо не розлякати оленів Лапландії.

  ЩО ПО ПОГОДІ

  Клімат тут помірний морський з елементами субарктичного (якщо це вам про щось говорить). Середні денні температури в червні: + 5… + 15 градусів, вночі може опускатись до 0… – 5 градусів. В деяких місцях ще буде лежати сніг. Загальний принцип формування погоди у горах такий: з кожною сотнею метрів набору висоти температура знижується, а кількість опадів зростає.

  Дощів тут багато, тому не варто економити на водостійкому одязі та спорядженні. Часто вітряно: хороша куртка та міцний намет – обов’язкові.

  Як ми вже писали, треба забути про звичні темні ночі, бо з кінця травня до середини липня тут триває полярний день і сонце не заходить за горизонт взагалі. Можливо, вам знадобиться маска для сну.


  Розклад усіх походів є тут

  Не отримали всіх відповідей? Тоді негайно зв’яжіться з нами зручним способом 😜