Мармароси

Тривалість 4 дні
Дата
Рівень складності Середній
Нитка маршруту с. Ділове − р. Білий − пол. Лисича − пол. Латундур − г. Піп Іван Мармароський − вдсп. Ялинський − р. Білий − с. Ділове
Відстань 37 км
Ціна 2000 ₴


ОПИСПО ДНЯХДЕТАЛІКАРТА

Мармароси – це один із наймальовничіших масивів українських Карпат: високий, багатий на флору, з унікальною геологічною будовою та глибокими долинами.

Через особливості ландшафту одна з частин Мармаросів називається Гуцульськими Альпами. Місцевий рельєф складається із крутих скелястих схилів, значних перепадів висот, гострих вершин та глибоких вузьких долин річок. Біля найвищих гір зустрічаються наслідки льодовикової діяльності – льодовикові цирки та морени.

Характерною рисою цих гір є мармурові виходи порід. У регіоні знаходиться мармуровий кар’єр, який є єдиним в Україні родовищем натурального мармуру світлих тонів.

Мармароські гори – справжні старці Карпат, які простяглися територією України та Румунії (румунська назва Munții Maramureșului).  Найвища вершина – Фаркеу (1961 м), розташована у Румунії, але всю її велич буде прекрасно видно у другий день походу, коли ми вийдемо на головний хребет, по якому тягнеться українсько-румунський кордон.

Найвища гора української сторони Мармароського хребта – Піп Іван Мармароський, не набагато відстала від румунського сусіда і сягає 1936 метрів. Вона лише трохи не дотягнула до того, щоб приєднатися до клубу вершин-двотисячників України.

Марамарош лежить на межі двох держав, кордон між якими позначений невисокими залізобетонними стовпчиками міжвоєнного часу та новими високими стовпами. Тому для перебування тут слід отримати тимчасову перепустку. Для цього провідник за два тижні до походу відправляє відповідну заяву із даними учасників групи до Мукачівського прикордонного загону.  У поході при собі слід мати документ, який посвідчує особу. Територія патрулюється прикордонниками.

Мармароський масив вкритий вічноароматними смерековими лісами нижче 1500 м, вище лежать субальпійські полонини, навесні та влітку всіяні квітами. Саме тут альпійські луки (гори Піп Іван та Ненєска) найкраще збережені у первісному вигляді в українських Карпатах. Звичним явищем альпійського високогір’я є сніг в улоговинах навіть влітку.

Мармароси – чи не найбільш заквітчаний масив Карпат. Ростуть крокуси, первоцвіти, нарциси, ломикамені, рододендрон (червона рута), родіоли, тирличі, карпатські дзвоники, анемони та навіть легендарні едельвейси (білотка альпійська). Недарма північно-західна частина охороняється у межах Мармароського заповідного масиву – частини Карпатського біосферного заповідника.

ГОЛОВНЕ

◆ побуваємо у Мармароському заповідному масиві Карпатського біосферного заповідника;

 відвідаємо найвищий однокаскадний водоспад України – Ялинський (26 м);

 піднімемось на найвищу вершину української частини Мармароського масиву – г. Піп Іван Мармароський (1936 м);

 скуштуємо традиційних карпатських молочних продуктів безпосередньо «від виробника»;

 пройдемося вздовж українсько-румунського кордону та побачимо румунські гори, в тому числі найвищу точку Мармарос – г. Фаркеу (1961 м);

 побачимо різноманіття флори одного із найбільш заквітчаного регіону Карпат.

ЯК ІДЕМО:

1 день: місто Івано-Франківськ – село Ділове – річка Білий;

2 день: річка Білий – полонина Лисича – гора Піп Іван Мармароський, 1936 м  – полонина Латандур;

3 день: полонина Латандур – водоспад Ялинський – річка Білий;

4 день: річка Білий – село Ділове.

 10 км

 +600 м


З Івано-Франківська вирушаємо в гори – село Ділове Рахівського району на Закарпатті, поблизу якого знаходиться географічний центр Європи, що позначений встановленими на березі річки Тиси стелою і геодезичним знаком з написом латинською: «Постійне, точне, вічне місце». Неподалік також розташована ботанічна пам’ятка природи «Тис ягідний» – 6 га цінних ароматних хвойних дерев із унікальними бактерицидними властивостями деревини.

Звідси всього 50 км до румунського кордону. Через близькість до державного кордону України тут знаходиться прикордонна застава. Попередня реєстрація обов’язкова для всіх, хто йде на Мармароський хребет. Така реєстрація здійснюється гідом заздалегідь. При собі слід мати документ, який посвідчує особу. Про це ми вам обов’язково нагадаємо перед походом.

В перший день необхідно пройти відрізок гірської дороги вздовж гірської річки Білий та через щільні ряди смерек.

День завершиться на невеликій, але затишній полонині під Лисичою, з якої чудово спостерігається західний відріг гори Піп Іван Мармароський. 

Кожного вечора спершу разом виконуємо таборову рутину (ставимо намети, облаштовуємо табір, збираємо дрова, готуємо вечерю тощо) та відпочиваємо біля вогнища, знайомлячись та слухаючи розповіді інструктора про майбутні плани. Вечір у горах – час для співів під гітару біля вогнища, ігор або тихих розмов і медитації під звуки гуцульської дримби.

 10 км

 +1093 м


Кожний ранок починається із підйому о 7 годині. Робимо фізичні вправи, готуючи м’язи до нових випробувань; поживно снідаємо; збираємося та ретельно прибираємо місце стоянки, забираючи із собою сміття, і залишаємо табір о 9 годині.

Сьогодні вирушаємо до полонини Лисичої, розбиваємо табір. Звідси будемо підійматися радіально (під час сходження в таборі залишиться другий  гід, тому ідемо без рюкзаків) на гору Попіван Мармароський (1936 м) – найвищу вершину української частини Мармароського хребта і нашого походу.

Під час підйому ми пройдемо повз небезпечні ділянки – кулуари та цирки, утворені діяльністю льодовика тисячі років тому.

Перед самою вершиною стежка виходить прямісінько на українсько-румунський кордон, вздовж якого потрібно пройти ще 300 м – і ми на вершині! 

Після декількох хвилин ходи кордоном виходимо до гори Піп Іван Мармароський із його скелястими схилами та гострими уступами. Наша вершина пірамідальної форми гнейсової структури та «чотириголова» – тобто є цілим комплексом вершин. Піп Іван із сусідніми вершинами (Жербан, Берлебашка тощо) та полонинами утворюють окремий масив – Гори Піп-Іван.

Проводимо деякий час на вершині, споглядаючи з майже двох тисяч метрів всі Мармурові гори, високу Чорногору та гори сусідньої держави.

В залежності від пори року в цих місцях можна побачити багато унікальних рослин. Навесні тут повно крокусів, а влітку можна зустріти рододендрон карпатський (червону руту), нарциси або рідкісний червонокнижний едельвейс. Фотографи часто обирають цей маршрут, полюючи за цими квітами.

З вершини спускаємося назад до нашого табору на полонині Лисичій. Якщо пощастить із ясною погодою, цей день проводжатимемо, споглядаючи захід сонця за гори.

 14 км

 +230 м


Сьогодні на нас чекає плавний спуск лісовою дорогою. Приблизно за годину звертаємо з дороги і починаємо йти малопомітною стежкою, яка після двох годин виведе нас до вершини водоспаду Ялинський (угорська назва – Ковгать). Не так давно він був визнаний найвищим однокаскадним водоспадом в Україні, маючи висоту 26 м. Води потоку Ялин майже прямовисно падають з високого скельного уступу. Найкраще його спостерігати, коли потік повноводний: ранньою весною або після злив.

Далі прямуємо вниз вздовж потічка і через 1,5 км виходимо до дороги, якою ми йшли в перший день. Пройшовши ще декілька кілометрів, зупиняємось на ночівлю на спеціально облаштованій галявині.

 3 км


В останній день можна поспати довше, адже йти доведеться всього 3 км.

Закінчиться наш похід там, де і почався – в селі Ділове, де на нас уже чекатиме автобус до Івано-Франківська.

СТАРТ / ФІНІШ

Зустрічаємося на залізничному вокзалі м. Івано-Франківськ, звідки їдемо в село Ділове. Відстань між ними – 140 км, які долаються в середньому за 2,5 години.

Зверніть увагу: існує залізничне сполучення між Раховом та деякими великими містами України, тому є можливість доїхати потягом до Рахова (поїзд Київ-Рахів, Львів-Рахів, Одеса-Рахів), а звідти автобусом в село Ділове.

Якщо ви подорожуєте власним автомобілем, то найкраще залишити його в селі Ділове.

Закінчення маршруту в селі Ділове. У Франківську будемо до 18 години вечора

Також можна купити квитки на потяг з Рахова.

ЩО ВЗЯТИ

Збираєтеся у похід самостійно, але з нашими порадами. Ми розповімо про відповідність походу одягу та спорядження (температурний режим спального мішка, зручність рюкзака, витривалість намету тощо).

Тут є наш перелік спорядження для багатоденного походу у теплу пору року. 

ЗА ЩО ТА КОЛИ ПЛАТИТЕ

Оплата готівкою при зустрічі з провідником на вокзалі або раніше банківським переказом; передоплату не просимо.

Що включено:

 • їжа 3 рази на день;
 • переїзди (від місця зустрічі);
 • робота інструктора;
 • оплата входу до заповідників;
 • газ та користування пальником;
 • використання групового спорядження (аптечка, котли і т.п.).

Що НЕ включено:

 • особисте спорядження (спальник, рюкзак – ваші, але можемо посприяти).

ВАРТІСТЬ ПРОКАТУ 

 • намет: 70 грн/доба;
 • спальний мішок: 50 грн/доба;
 • рюкзак: 50 грн/доба;
 • килимок (каремат): 10 грн/доба;
 • трекінгові палиці: 30 грн/доба.

Є питання? Ось як з нами зв’язатися.