Петрос-Говерла

Тривалість 3 дні
Дата
Рівень складності Середній
Нитка маршруту с. Кваси − пол. Менчул − пол. Шумнєска − г. Петрос − пол. Головчеська − пол. Скопеська − г. Говерла − Заросляк
Відстань 26 км
Ціна 1700 ₴


ОПИСПО ДНЯХДЕТАЛІ

Підйом на найвищу гору Українських Карпат – Говерлу (2,061 м). З вершини видно весь Чорногірський хребет, долину далекого Івано-Франківська, і навіть румунські території!

Підйом на Петрос (2,020 м). Не слід недооцінювати цю вершину: вона має не менш цікавий ландшафт і такі ж неймовірні краєвиди: кілометри Чорногори, далекий Свидовець та румунські Карпати на півдні. А спускаючись, проминемо найвисокогірнішу печеру України.

Ночуємо на високій полонині неподалік від господарства вівчарів. А де вівчарі, там їжа богів – бринза 😋
У цей похід ми беремо з собою телескоп. Будемо дивитися на кратери на Місяці, кольори зірок, кільця Сатурна, супутники Юпітера, туманність Оріона, а вдень на втомлених туристів на сусідньому хребті.

 

ЯК ІДЕМО

1 день: місто Івано-Франківськ – село Кваси, 580 м – полонина Джорджева прелука, 1105 м – полонина Менчул, 1238 м;

2 день: полонина Менчул – полонина Шешул – гора Петрос, 2020 м – полонина Головчеська, 1500 м – перемичка, притулок Карпатського біосферного заповідника;

3 день: перемичка – гора Говерла, 2061 м – турбаза «Заросляк».

 7 км

 +690 м


Зустріч в Івано-Франківську – переїзд в с. Кваси – ідемо 7 км – ночівля на полонині Менчул, 1238 м.

З Івано-Франківська їдемо до села Кваси на берегах Чорної Тиси на Закарпатті. Місце відоме джерелом мінеральної води, якою ми наповнимо пляшки перед виходом на маршрут. Сама назва села походить від «квасної (кислої) води» – так тут називають мінеральну воду. 

У цей день у нас у планах пройти 7 км і набрати майже 700 м висоти, що непросто зробити у перший день у горах. Але вже після години ходу тіло звикне до навантаження і підйом проходитиме не так важко, як може здатися спочатку. Зазвичай до 18 години вечора група уже приходить на місце першої стоянки.

Полонина Менчул на висоті 1,238 м прихистить нас для першої ночівлі у горах. Обрали це місце, бо неподалік є вівчарі. А де вівчарі, там їжа богів – бринза. А як щодо свіжого молока до ранкової кави?

Кожного вечора спершу разом виконуємо таборову рутину (ставимо намети, облаштовуємо табір, збираємо дрова, готуємо вечерю тощо) та відпочиваємо біля вогнища, знайомлячись та слухаючи розповіді інструктора про майбутні плани.

Вечір у горах – час для співів під гітару біля вогнища, ігор або тихих розмов і медитації під звуки гуцульської дримби.

 13 км

 +910 м


Виходимо на стежку о 9 ранку – півтори години по рівному – підйом на г. Петрос, 2020 м – спуск східним схилом Петроса – полонина Головчеська – відносно рівний відрізок – ночівля на Перемичці між Петросом і Говерлою.

Кожний ранок починається із підйому о 7 годині. 2 години на фізичні вправи, сніданок, збори і прибирання місця стоянки.

Через півтори години рівної дороги без значних перепадів висоти почнеться підйом на г. Петрос. Опівдні досягнемо вершини – 2020 м. Краєвид звідси складається з численних деталей: кілометри Чорногори, далекий Свидовець та навіть, румунські території на півдні. Спробуємо на висоті влаштувати обідню перерву (за сприятливих погодних умов), закарбовуючи  у пам’яті карпатський ландшафт з висоти.

Далі буде східний схил Петроса, який вважається одним із найважчих в Україні: спустимося на 500 м за лише 1200 м відстані стежки. Після  такого спуску коліна нормальної людини ще два дні залишаються «вдячними».

Дорогою вниз у нас буде можливість побачити найвисокогірнішу печеру України Петрос-1 (вхід на висоті 1900 м). Звісно, без спеціального спорядження ми далеко не спустимося, але на декілька метрів пройти вглиб нам вдасться.

Спуск з Петроса завершиться на полонині Головчеській, після якої аж до кінця дня будемо йти дорогою без значних підйомів і спусків.

Ночуватимемо на так званій Перемичці між Петросом і Говерлою, поблизу будинку працівників Карпатського біосферного заповідника. У випадку негоди можна заночувати у туристському притулку (ціна за ніч – 30 грн з людини). Притулок із простим інтер’єром: є лише дерев’яні стелажі для карематів і спальників, чого цілком достатньо для захисту від дощу та вітру.

 6 км

 +465 м


Підйом на Говерлу – спуск до турбази «Заросляк» – повернення до Франківська.

Від підніжжя Говерли нас відділяє 2 км плавного набору висоти. Ще 30 хвилин підйому – і ось ми у найвищій точці України! З Говерли видно далеко і багато: увесь Чорногірський хребет перед нами; на півночі – долина Івано-Франківська, на півдні – румунські території.

Після Говерли (знали, що автентична назва – Говирла?) прямуємо в долину села. Дорога вниз дещо нагадуватиме спуск із Петроса, але буде трохи простіший. У другій половині дня спустимося до турбази «Заросляк», звідки поїдемо назад до Франківська.

ПОЧАТОК / ЗАВЕРШЕННЯ

Зустрічаємося на залізничному вокзалі м. Івано-Франківськ, звідки їдемо в село Кваси. Відстань між цими населеними пунктами – 120 км, які долаються в середньому за 2,5 години.

Також є залізничне сполучення між Квасами та деякими великими містами України, тому можна доїхати потягом до місця старту (поїзд Київ-Рахів, Львів-Рахів, Одеса-Рахів). 

Закінчення пішохідної частини маршруту – турбаза ЗарослякІвано-Франківської області.  Приблизний час у дорозі – 2,5 години. У місті будемо до 18 години вечора. 

ЩО ВЗЯТИ

Збираєтеся у похід самостійно, але з нашими порадами. Ми розповімо про відповідність походу одягу та спорядження (температурний режим спального мішка, зручність рюкзака, витривалість намету тощо).

Тут є наш перелік спорядження для багатоденного походу у теплу пору року. 

ЗА ЩО ТА КОЛИ ПЛАТИТЕ

Оплата готівкою при зустрічі з провідником на вокзалі або раніше банківським переказом; передоплату не просимо.

Що включено:

  • їжа 3 рази на день;
  • переїзди (від місця зустрічі);
  • робота інструктора;
  • оплата входу до заповідників;
  • газ та користування пальником;
  • використання групового спорядження (аптечка, котли і т.п.).

Що НЕ включено:

  • особисте спорядження (спальник, рюкзак – ваші, але можемо посприяти).

Є питання? Ось як з нами зв’язатися.