Петрос-Говерла

Тривалість 3 дні
Дата
Рівень складності Середній
Нитка маршруту с. Кваси − пол. Менчул − пол. Шумнєска − г. Петрос − пол. Головчеська − пол. Скопеська − г. Говерла − Заросляк
Відстань 26 км
Ціна 1700 ₴


ОПИСПО ДНЯХДЕТАЛІКАРТА

Ця парочка, яка розташувалася на найвищому й одному з найкрасивіших хребтів українських Карпат,  напевно, найпопулярніша серед туристів. І це цілком справедливо! Хоча б раз ці особливі вершини повинен підкорити кожен.

Саме з Говерли – найвищої гори українських Карпат (2061 м), можна побачити найбільш вражаючі краєвиди: тут і весь Чорногірський хребет, і долина далекого Івано-Франківська, і навіть румунські території!

З численних деталей складаються і краєвиди з Петроса (2020 м). Не слід недооцінювати цю вершину: вона має не менш цікавий ландшафт та досить складна у підкоренні. А спускаючись, проминемо найвисокогірнішу печеру України.

НАЙЦІКАВІШЕ

 • підйом на найвищу гору українських Карпат – Говерлу (2061 м);
 • випробуємо свої сили під час сходження на досить складну вершину – Петрос (2020 м);
 • заглянемо у найвисокогірнішу печеру в Україні;
 • ходитимемо стежками заповідної території із цінними видами флори та фауни.

ДЕТАЛЬНА НИТКА МАРШРУТУ

1 день: місто Івано-Франківськ – село Кваси, 580 м – полонина Джорджева прелука, 1105 м – полонина Менчул, 1238 м;

2 день: полонина Менчул – полонина Шешул – гора Петрос, 2020 м – полонина Головчеська, 1500 м – перемичка, притулок Карпатського біосферного заповідника;

3 день: перемичка – гора Говерла, 2061 м – турбаза «Заросляк».

 7 км

 +690 м


З Івано-Франківська орендованим транспортом вирушаємо до мальовничого села Кваси, що лежить на берегах Чорної Тиси на Закарпатті, звідки почнеться пішохідна частина походу. Село відоме особливим джерелом цілющої мінеральної води, якою ми наповнимо пляшки перед виходом на маршрут. Сама назва села походить від «квасної (кислої) води» – так тут називають мінеральну воду. 

У цей день у нас у планах пройти 7 км і набрати майже 700 м висоти, що непросто зробити у перший день у горах. Але вже після години ходу тіло звикне до навантаження і підйом проходитиме не так важко, як може здатися спочатку. Зазвичай до 18 години вечора група уже приходить на місце першої стоянки.

Полонина Менчул на висоті 1238 м прихистить нас для першої ночівлі у горах. На місці нашого табору буде можливість скуштувати молочні продукти, які роблять вівчарі на цій полонині: бринзу, вурду, будз або купити свіжого молока до ранкової каші чи кави.

Кожного вечора спершу разом виконуємо таборову рутину (ставимо намети, облаштовуємо табір, збираємо дрова, готуємо вечерю тощо) та відпочиваємо біля вогнища, знайомлячись та слухаючи розповіді інструктора про майбутні плани.

Вечір у горах – час для співів під гітару біля вогнища, ігор або тихих розмов і медитації під звуки гуцульської дримби.

 13 км

 +910 м


Кожний ранок починається із підйому о 7 годині. Робимо фізичні вправи, готуючи м’язи до нових випробувань; поживно снідаємо; збираємося та ретельно прибираємо місце стоянки, забираючи із собою сміття, і залишаємо табір о 9 годині.

Через півтори години рівної дороги без значних перепадів висоти почнеться підйом на г. Петрос. Опівдні досягнемо вершини – 2020 м. Краєвид звідси складається з численних деталей: кілометри Чорногори, далекий Свидовець та навіть, румунські території на півдні. Спробуємо на висоті влаштувати обідню перерву (за сприятливих погодних умов), закарбовуючи  у пам’яті карпатський ландшафт з висоти.

Далі почнеться найцікавіше – знаменитий східний схил Петроса, який вважається одним із найважчих в Україні: спустимося на 500 м за лише 1200 м відстані стежки. Після  такого спуску коліна нормальної людини ще два дні залишаються «вдячними».

Приємний бонус: дорогою вниз у нас буде можливість побачити найвисокогірнішу печеру України Петрос-1 (вхід на висоті 1900 м). Звісно, без спеціального спорядження ми далеко не спустимося, але на декілька метрів пройти вглиб нам вдасться.

Спуск з Петроса завершиться на полонині Головчеській, після якої аж до кінця дня будемо йти дорогою без значних підйомів і спусків.

Ночуватимемо на так званій Перемичці між Петросом і Говерлою, поблизу будинку працівників Карпатського біосферного заповіднику. У випадку негоди можна заночувати у туристському притулку (ціна за ніч – 30 грн з людини). Зауважте, що притулок із простим інтер’єром: є лише дерев’яні стелажі для карематів і спальників, чого цілком достатньо для захисту від дощу та вітру.

 6 км

 +465 м


Від підніжжя Говерли нас відділяє 2 км плавного набору висоти. Ще 30 хвилин підйому – і ось ми у найвищій точці України! З Говерли видно далеко і багато: увесь Чорногірський хребет перед нами; на півночі – долина Івано-Франківська, на півдні – румунські території.

Після Говерли (автентична назва – Говирла) прямуємо в долину села. Спуск дещо нагадуватиме спуск із Петроса, але буде трохи простіший. У другій половині дня спустимося до турбази «Заросляк», де на нас уже чекатиме орендований автобус до Івано-Франківська.

ПОЧАТОК

Місце зустрічі групи з гідом – залізничний вокзал міста Івано-Франківськ, звідки машиною їдемо в село Кваси – початкової точки пішохідної частини походу. Відстань між цими населеними пунктами – 120 км, які долаються в середньому за 2,5 години.

Зверніть увагу: існує залізничне сполучення між Квасами та деякими великими містами України, тому є можливість доїхати потягом до місця старту (поїзд Київ-Рахів, Львів-Рахів, Одеса-Рахів). Таким чином можна зекономити на трансфері з Івано-Франківська.

ЗАВЕРШЕННЯ

Закінчення пішохідної частини маршруту – турбаза ЗарослякІвано-Франківської області.

Заздалегідь замовлений транспорт забере нас звідси до залізничного вокзалу м. Івано-Франківськ. У місті будемо до 18 години вечора. Приблизний час у дорозі – 2,5 години.

ВАРТІСТЬ

Що входить у вартість:

 • щоденне триразове харчування (гарячі сніданок та вечеря, обід-перекус);
 • переїзди за маршрутом (від місця зустрічі групи);
 • послуги гіда-інструктора;
 • оплата входу до об’єктів природно-заповідного фонду;
 • газ та користування пальником в разі потреби;
 • прокат групового спорядження (аптечка, котли тощо).

Що НЕ входить у вартість:

 • особисте спорядження.

Не отримали всіх відповідей? Зв’яжіться з нами зручним способом і отримайте безкоштовну консультацію від професійного гіда-інструктора!