Попіван Чорногірський

Тривалість 3 дні
Дата
Рівень складності Середній
Нитка маршруту с. Шибене − пол. Веснарка − оз. Марічейка − г. Піп-Іван Чорногірський − г. Вухатий Камінь − пол. Смотрич − с. Верхня Дземброня
Відстань 22 км
Ціна 1700 ₴


ОПИСПО ДНЯХДЕТАЛІКАРТА

Прямуємо до славнозвісної гори Попіван (Піп Іван) – однієї з найвищих і найцікавіших вершин українських Карпат, що виросла на Чорногірському хребті. До 1939-ого року тут працювала астрономічна і метеорологічна обсерваторія, яка є найвище розташованою спорудою в Україні. На жаль, сьогодні вона не виконує своїх первинних функцій, хоч триває відновлення споруди.

Крім власне гір, до найцікавіших місць Карпат належать озера. До одного із них – озера Марічейка, ми навідаємося у цьому поході. Тихі води озера щільно оточили сосни та ялини на висоті 1510 м. У такому сусідстві проведемо перший день.

Наступного дня ночуватимемо в ідеальному місці для зустрічі карпатського світанку та куштуватимемо полонинські молочні продукти.

Унікальність цих місць охороняється у межах Чорногірського заповідного масиву, який є частиною Карпатського біосферного заповідника. На жаль, екосистема багатьох місць Чорногори страждає від несумлінних туристів. Тому у перший день походу ми звернемо увагу на те, як шанобливо ставитися до гір.

НАЙЦІКАВІШЕ

◆ побуваємо в серці Гуцульщини і ходитимемо стежками заповідної території із цінними видами флори та фауни;

◆ побачимо і проведемо ніч біля міфічного озера Марічейка – «небесного ока» Карпат;

піднімемося на гору Попіван (2 028 м) – одну з найвищих вершин Українських Карпат;

◆ оглянемо приміщення колишньої астрономічної обсерваторії на вершині – найвище розташовану будівлю в Україні;

◆ зробимо круті фото на скелях гори Вухатий Камінь;

◆ спробуємо високогірну свіжу бринзу і повечеряємо карпатським баношем (у червні – вересні);

◆ прокинемося у місці, створеному для зустрічі сонця у горах.

ЯК ІДЕМО

1 день: село Шибене (Зелене) – полонина Веснарка – озеро Марічейка, 1510 м;

2 день: озеро Марічейка – гора Піп Іван Чорногірський, 2028 м – гора Вухатий Камінь, 1864 м – полонина Смотрич;

3 день: полонина Смотрич – село Дзембороня.

  

 8 км

+695 м


Місце початку пішохідної частини походу – село Шибене (Зелене). Знаходиться на відстані 4 годин від Івано-Франківська, тому в гори вирушаємо з самого ранку. Це село – останній населений пункт на річці Чорний Черемош, далі – лише напівмертве село Буркут і румунський кордон.

Через близькість до державного кордону України тут знаходиться прикордонна застава. Попередня реєстрація обов’язкова для всіх, хто йде на Мармароський хребет. Наш маршрут веде в інший бік – в сторону Чорногори, тому реєстрація нам не потрібна. Проте при собі слід мати документ, який посвідчує особу. Про це ми вам обов’язково нагадаємо перед походом.

На початку проходимо один кілометр, перевіряючи зручність спорядження. Пообідаємо неподалік від лісництва, перед зануренням у густий карпатський ліс.

Друга половина дня – 4-годинний підйом через ліс і полонину Веснарку до місця призначення цього дня – озера Марічейка, що спокійно лежить в оточенні хвойного лісу на висоті 1510 м. Місцеві вірять в особливу силу озера на світанку, побачивши яке, можна пізнати справжню радість. І ми не бачимо підстав не погодитися! Тому табір розбиваємо біля самого озера – «небесного ока» Карпат, про сумну легенду походження назви якого почуємо біля ватри.

Кожного вечора спершу разом виконуємо таборову рутину (ставимо намети, збираємо дрова, готуємо вечерю тощо) та відпочиваємо біля вогнища, знайомлячись та слухаючи розповіді інструктора про майбутні плани.

Вечір у горах – час для шумних співів під гітару біля вогнища, або тихих розмов і медитації під звуки гуцульської дримби.  

10 км

 +552 м


Кожний ранок починається із підйому о 7 годині. Робимо фізичні вправи, готуючи м’язи до нових випробувань; поживно снідаємо; збираємося та ретельно прибираємо місце стоянки, забираючи із собою сміття, і залишаємо табір о 9 годині.

Другий день найважчий і найдовший, проте найбільш насичений високогірними краєвидами, день походу. Зранку вирушаємо до головної мети походу – гори Попіван. Дорогою на вершину спостерігається поступова зміна ландшафту з буково-смерекових лісів на субальпійську рослинність (зарості чагарників та жерепу) та альпійські луки (полонини).

Стара австрійська дорога виводить на вершину з південно-східної сторони гори, де зараз відновлюється брама, яка колись була в’їздом на територію астрономічної і метеорологічної обсерваторії, збудованої тут у 1938 році. Проте працювала вона недовго до 1939-ого року. На жаль, сьогодні вона не виконує своїх первинних функцій, хоч триває відновлення споруди, яка є найвище розташованою в Україні. Зараз тут базується рятувальна група, а для нас є чудова можливість відпочити у приміщенні та заховатися від негоди чи вітру. Обсерваторію також називають «Білий слон»  імовірно, через її подібність під шаром снігу на цю тварину.

Після 3 годин підйому мета досягнута! Легендарний Попіван (Піп Іван) Чорногірський (2022 м). На вершині проводимо годину: слухаємо про історію і майбутнє обсерваторії та насолоджуємося краєвидами, потягуючи гарячий чай.

Спускаємося у східному напрямку по Чорногірському хребту в сторону гори Вухатий Камінь (1864 м). На її вершині знаходяться скелі своєрідної форми – такі собі кам’яні вуха гори, а також п’єдестал для крутих фотографій.

У другій половині дня продовжуємо втрачати висоту, стрімкою стежкою прямуючи вниз до одного із Дзембронських (Смотрицьких) водоспадів, сумарна висота каскадів яких становить близько 100 м, що є найвищою в Україні. У теплу погоду можна освіжитися під потоками падаючої води потоку Мунчель.

Після водоспаду залишається пройти ще годину і ось ми уже на нашій останній стоянці – галявині поблизу полонини Смотрич. Звідси зранку за умови хорошої погоди можна буде спостерігати схід сонця; а при вдалому розташуванні – навіть не виходячи з наметів (вдосвіта після важкого дня це надзвичайно приємна деталь!).

За декілька хвилин від місця стоянки знаходиться господарство, де місцеві вівчарі продають молочні продукти власного виробництва: бринзу, будз, вурду і т.п. Таке розташування чудова нагода приготувати останню в цьому поході святкову вечерю – смачнющий карпатський банош із бринзою та шкварками!

4 км


В останній день залишається пройти 4 км, неспішно насолоджуючись чистим гірським повітрям і карпатським лісом. Стежкою у долину проминемо колибу вівчарів, у яких можна купити у дорогу місцевий сир, гриби, чай. Місце фінішу – село Верхня Дземброня, де на нас уже чекатиме орендований автобус.

Дорога до Івано-Франківська пролягає вздовж долини оспіваної В. Івасюком річки Чорний Черемош, під пісні якого покинемо цей чарівний гуцульський край.

ПОЧАТОК

Місце зустрічі групи з гідом – залізничний вокзал міста Івано-Франківськ, звідки машиною їдемо в село Шибене – початкової точки пішохідної частини походу. Відстань між цими населеними пунктами – 140 км, які долаються в середньому за 3 години.

ЗАВЕРШЕННЯ

Закінчення пішохідної частини маршруту в селі Дземброня, Івано-Франківської області.

Заздалегідь замовлений транспорт забере нас звідси до залізничного вокзалу м. Івано-Франківськ. У місті будемо до 18 години вечора. Приблизний час у дорозі – 2,5 години.

ВАРТІСТЬ

Що входить у вартість:

  • щоденне триразове харчування (гарячі сніданок та вечеря, обід-перекус);
  • переїзди за маршрутом (від місця зустрічі групи);
  • послуги гіда-інструктора;
  • оплата входу до об’єктів природно-заповідного фонду;
  • газ та користування пальником в разі потреби;
  • прокат групового спорядження (аптечка, котли тощо).

Що НЕ входить у вартість:

  • особисте спорядження.


Не отримали всіх відповідей? Зв’яжіться з нами зручним способом і отримайте безкоштовну консультацію від професійного гіда-інструктора!