Попіван Чорногірський

Тривалість 3 дні
Дата
Рівень складності Середній
Нитка маршруту с. Шибене − пол. Веснарка − оз. Марічейка − г. Піп-Іван Чорногірський − г. Вухатий Камінь − пол. Смотрич − с. Верхня Дземброня
Відстань 22 км
Ціна 1700 ₴ОПИСПО ДНЯХДЕТАЛІКАРТА

Через ліси та озеро ідемо до славнозвісної гори Попіван (Піп Іван) Чорногірський (2,028 м) – однієї з найвищих і найцікавіших вершин українських Карпат. До 1939-ого року тут працювала астрономічна і метеорологічна обсерваторія, яка є найвище розташованою спорудою в Україні. На жаль, сьогодні вона не виконує своїх первинних функцій, хоч триває відновлення споруди.

Першу ніч проведемо біля озера Марічейка, в оточенні сосен та ялин на висоті 1510 м. Наступного дня ночуватимемо в ідеальному місці для зустрічі сходу сонця та недалеко від господарства вівчарів. А де вівчарі, там їжа богів – бринза 😋

У цей похід ми беремо з собою телескоп. Будемо дивитися на кратери Місяця, кольори зірок, кільця Сатурна, супутники Юпітера, туманність Оріона, а вдень – на втомлених туристів на сусідньому хребті.

ЯК ІДЕМО

1 день: село Шибене (Зелене) – полонина Веснарка – озеро Марічейка, 1510 м;

2 день: озеро Марічейка – гора Піп Іван Чорногірський, 2028 м – гора Вухатий Камінь, 1864 м – полонина Смотрич;

3 день: полонина Смотрич – село Дзембороня.

   1 ДЕНЬ

 8 км  + 695 м


Місце початку пішохідної частини походу – село Шибене (Зелене). Знаходиться на відстані 4 годин від Івано-Франківська, тому в гори вирушаємо з самого ранку. Це село – останній населений пункт на річці Чорний Черемош, далі – лише напівмертве село Буркут і румунський кордон.

Через близькість до державного кордону України тут знаходиться прикордонна застава. Попередня реєстрація обов’язкова для всіх, хто йде на Мармароський хребет. Наш маршрут веде в інший бік – в сторону Чорногори, тому реєстрація нам не потрібна. Проте при собі слід мати документ, який посвідчує особу. Про це ми вам обов’язково нагадаємо перед походом.

На початку проходимо один кілометр, перевіряючи зручність спорядження. Пообідаємо неподалік від лісництва, перед зануренням у густий карпатський ліс.

Друга половина дня – 4-годинний підйом через ліс і полонину Веснарку до місця призначення цього дня – озера Марічейка, що спокійно лежить в оточенні хвойного лісу на висоті 1510 м. Місцеві вірять в особливу силу озера на світанку, побачивши яке, можна пізнати справжню радість. І ми не бачимо підстав не погодитися! Тому табір розбиваємо біля самого озера – «небесного ока» Карпат, про сумну легенду походження назви якого почуємо біля ватри.

Кожного вечора спершу разом виконуємо таборову рутину (ставимо намети, збираємо дрова, готуємо вечерю тощо) та відпочиваємо біля вогнища, знайомлячись та слухаючи розповіді інструктора про майбутні плани.

Вечір у горах – час для шумних співів під гітару біля вогнища, або тихих розмов і медитації під звуки гуцульської дримби.  

   2 ДЕНЬ

10 км  + 552 м


Кожний ранок починається із підйому о 7 годині. Робимо фізичні вправи, готуючи м’язи до нових випробувань; поживно снідаємо; збираємося та ретельно прибираємо місце стоянки, забираючи із собою сміття, і залишаємо табір о 9 годині.

Другий день найважчий і найдовший, проте найбільш насичений високогірними краєвидами, день походу. Зранку вирушаємо до головної мети походу – гори Попіван. Дорогою на вершину спостерігається поступова зміна ландшафту з буково-смерекових лісів на субальпійську рослинність (зарості чагарників та жерепу) та альпійські луки (полонини).

Стара австрійська дорога виводить на вершину з південно-східної сторони гори, де зараз відновлюється брама, яка колись була в’їздом на територію астрономічної і метеорологічної обсерваторії, збудованої тут у 1938 році. Проте працювала вона недовго до 1939-ого року. На жаль, сьогодні вона не виконує своїх первинних функцій, хоч триває відновлення споруди, яка є найвище розташованою в Україні. Зараз тут базується рятувальна група, а для нас є чудова можливість відпочити у приміщенні та заховатися від негоди чи вітру. Обсерваторію також називають «Білий слон»  імовірно, через її подібність під шаром снігу на цю тварину.

Після 3 годин підйому мета досягнута! Легендарний Попіван (Піп Іван) Чорногірський (2022 м). На вершині проводимо годину: слухаємо про історію і майбутнє обсерваторії та насолоджуємося краєвидами, потягуючи гарячий чай.

Спускаємося у східному напрямку по Чорногірському хребту в сторону гори Вухатий Камінь (1864 м). На її вершині знаходяться скелі своєрідної форми – такі собі кам’яні вуха гори, а також п’єдестал для крутих фотографій.

гора Вухатий Камінь (1864 м). На її вершині знаходяться скелі своєрідної форми – такі собі кам’яні вуха гори, а також п’єдестал для крутих фотографій.

У другій половині дня продовжуємо втрачати висоту, стрімкою стежкою прямуючи вниз до одного із Дзембронських (Смотрицьких) водоспадів, сумарна висота каскадів яких становить близько 100 м, що є найвищою в Україні. У теплу погоду можна освіжитися під потоками падаючої води потоку Мунчель.

Після водоспаду залишається пройти ще годину і ось ми уже на нашій останній стоянці – галявині поблизу полонини Смотрич. Звідси зранку можна буде побачити схід сонця; а при вдалому розташуванні – навіть не виходячи з наметів (вдосвіта після важкого дня це надзвичайно приємна деталь!).

За декілька хвилин від місця стоянки є вівчарі. Таке розташування чудова нагода приготувати останню в цьому поході святкову вечерю – карпатський банош із бринзою та шкварками.

   3 ДЕНЬ

4 км


Проходимо 4 км до села Дземброня – вздовж Чорний Черемош повертаємося в Івано-Франківськ.

В останній день залишається пройти 4 км, неспішно насолоджуючись чистим гірським повітрям і карпатським лісом. Стежкою у долину проминемо колибу вівчарів, у яких можна купити місцевий сир, гриби, чай. Місце фінішу – село Верхня Дземброня.

СТАРТ / ФІНІШ

Зустрічаємося на залізничному вокзалі м. Івано-Франківськ, звідки їдемо в село Шибене. Відстань між ними – 140 км, які долаються в середньому за 3 години.

Завершуємо похід у селі Дземброня. Приблизний час у дорозі до Франківська – 2,5 години. У місті будемо до 18 години вечора. 

ЩО ВЗЯТИ

Збираєтеся у похід самостійно, але з нашими порадами. Ми розповімо який одяг та спорядження підійдуть найкраще (температурний режим спального мішка, зручність рюкзака, витривалість намету тощо).

Тут є наш перелік спорядження для багатоденного походу у теплу пору року. 

ВАРТІСТЬ ПРОКАТУ

 • намет: 70 грн/доба;
 • спальний мішок: 50 грн/доба;
 • рюкзак: 50 грн/доба;
 • килимок (каремат): 10 грн/доба;
 • трекінгові палиці: 30 грн/доба.

ЗА ЩО ТА КОЛИ ПЛАТИТЕ

Оплата готівкою при зустрічі з провідником на вокзалі або раніше банківським переказом; передоплату не просимо.

Що включено:

 • їжа (від обіду першого дня до обіду останнього);
 • переїзди (з Івано-Франківська і назад);
 • робота гіда;
 • оплата входу до заповідників;
 • газ та користування пальником;
 • використання групового спорядження (аптечка, котли і т.п.).

Що НЕ включено:

 • особисте спорядження (спальник, рюкзак – ваші, але можемо посприяти).

З КИМ

Розмір групи – від 4 до 10 учасників. Частіше ми збираємо невеликі команди: легше знайти спільну мову, комфортніше йти в одному темпі. А ще це вимога екосвідомого принципу «не залишати слідів у дикій природі».

ЩО ПО ПОГОДІ

Погода в Карпатах мінлива, тому будь-який прогноз – ненадійний. Перед конкретною датою походу ми спробуємо якнайточніше сказати, до якої погоди готуватися.

В середньому в Карпатах в теплий період року (травень-вересень) вдень при ясній погоді температура +15…+20 градусів вдень та +3…+7 вночі. Якщо день хмарний і дощовий, то температура і вдень, і вночі приблизно однакова: +5…+15. Загальний принцип формування погодних умов у горах: з кожною сотнею метрів набору висоти температура знижується, а кількість опадів зростає.

Дощі тут падають в середньому вдвічі-втричі частіше, ніж на решті території України; а у травні та вересні вночі можливі заморозки. Найвологіший місяць в році – червень, найсухіший і найтепліший – серпень.

Дощів тут багато, тому не варто економити на водостійкому одязі та спорядженні. Часто вітряно: хороша куртка та міцний намет – обов’язкові.


Є питання? Ось як з нами зв’язатися.

Весь розклад походів є тут